Czy ceny OC jeszcze wzrosną?

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 28.10.2016, w kategorii:

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące szkód osobowych, które zaczną obowiązywać od 2017 r., będą kosztowały ubezpieczycieli nawet 1 mld zł – wskazują szacunki Deloitte przygotowane na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Przypuszczać można, że rosnące koszty dla ubezpieczycieli przełożą się na wyższe ceny komunikacyjnych polis OC.

Wchodzące z początkiem przyszłego roku rekomendacje dotyczące szkód osobowych są uzupełnieniem, a także rozwinięciem zagadnień z zakresu wytycznych dotyczących likwidacji szkód komunikacyjnych. O nowych wytycznych KNF pisaliśmy już niejednokrotnie w kontekście pozytywnych zmian, jakie będą za sobą niosły dla poszkodowanych w komunikacyjnych wypadkach. Teraz jednak wspominamy o nich, ponieważ zdaniem ekspertów prócz pozytywnych zmian należy spodziewać się także wyższych cen OC.

Rekomendacje przyczynią się do zapewnienia przewidywalności w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia za szkody osobowe. Obecnie w przepisach brakuje kryteriów, jakimi należy kierować się przy określaniu wysokości wypłacanego z OC zadośćuczynienia. Każdy z ubezpieczycieli indywidualnie ustala katalog okoliczności, a efektem niejednolitego podejścia są spore rozbieżności. Nowe wytyczne mają to zmienić.

Jak nietrudno się domyślić, dostosowanie się do nowych wytycznych będzie oznaczało koszty po stronie ubezpieczycieli. Szacunki Deloitte przygotowane na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) mówią o kwocie 1 mld zł. To najpewniej przełoży się na wzrost stawek za ubezpieczenie OC.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Kto stracił, a kto zarobił na OC?

Kto stracił, a kto zarobił na OC?

Czy sprzedaży ubezpieczeń nauczyć się może każdy?

Czy sprzedaży ubezpieczeń nauczyć się może każdy?

Październik 2019

Październik 2019