Koniec obowiązku wożenia potwierdzenia zawarcia umowy OC

Potwierdzenie OC zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej powinno być akceptowane na takich samych zasadach

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 22.07.2016, w kategorii:

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów. Kierowca zatrzymany przez policję do kontroli musi mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia polisy OC. W przeciwnym razie funkcjonariusz może nałożyć mandat karny w wysokości 50 zł za każdy brakujący dokument. Dowodem zawarcia umowy OC jest zarówno dokument poświadczający zawarcie umowy ubezpieczenia, jak i dowód opłacenia składki lub pierwszej raty tegoż ubezpieczenia. W praktyce czasem brak dokumentu OC podczas kontroli może ujść płazem, kiedy kierowca pokaże np. na dowód zawarcia polisy OC online na swoim smartfonie.

Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym – kiedy wchodzi w życie?

Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że od 4 czerwca 2018 r. kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Polsce teoretycznie nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego / pozwolenia czasowego (DR/PC) oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm), jeśli poruszają się po terytorium Polski.

Zdaniem rzecznika Ministerstwa Cyfryzacji 4 czerwca br. to jedynie dzień wejścia w życie ustawy, która umożliwia takie rozwiązanie. Mimo, że od strony technicznej jesteśmy gotowi na wprowadzenie nowych przepisów, to wciąż musimy czekać na ostateczne potwierdzenie gotowości od wszystkich służb uprawnionych do kontroli drogowych. Dokładną datę poznamy ze specjalnego komunikatu, który zostanie opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej. Od tego momentu musimy dodać jeszcze trzy miesiące na wdrożenie nowych przepisów w życie. Zatem jeśli stanie się to np. we wrześniu, moment realnego zwolnienia z obowiązku wożenia dokumentów przypadnie na grudzień.

Potwierdzenie nabycia polisy OC to nie ubezpieczenie OC!

Warto wspomnieć, że brak potwierdzenia polisy OC nie oznacza braku obowiązku posiadania polisy samochodowej w postaci ubezpieczenia OC – mowa jest tylko o samym potwierdzeniu ubezpieczenia!

Kiedy trzeba wozić ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia OC

shutterstock_233256097

Policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzą wszystkie potrzebne informacje w bazie danych – Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Wyjątkiem będzie stacja kontroli pojazdów, w której trzeba będzie okazać dowód rejestracyjny.

Kolejna warta odnotowania rzecz: do polskich rejestrów nie będą miały dostępu zagraniczne służby. Dla nich jedyną formą weryfikacji danych o pojeździe nadal będą papierowe dokumenty, w tym dowód rejestracyjny i OC.

Jak sprawdzić ubezpieczenie sprawcy wypadku?

Wzywanie policji do małej stłuczki nie jest konieczne, ponieważ sami możemy sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważne ubezpieczenie. Dzięki udostępnionej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny bazie danych, sprawdzenie OC zajmie kilka minut. Wchodząc na stronę internetową UFG możemy sprawdzić, czy i gdzie właściciel danego pojazdu ma wykupione OC. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub VIN auta, którego polisą jesteśmy zainteresowani, a w przeciągu kilku sekund otrzymamy bezpłatny dostęp do danych o jej ważności.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Media o nas – Październik 2015

Media o nas – Październik 2015

Ubezpieczyciele i UFG mają miliony do odzyskania z regresów

Ubezpieczyciele i UFG mają miliony do odzyskania z regresów

Wzrost cen polisy OC

Wzrost cen polisy OC