Aktualności28 maja 2020

PIU podsumowało zeszły rok. Co warto wiedzieć?

Zawsze wiosną Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) podsumowuje miniony rok z ubezpieczeniowego punktu widzenia. Jakie główne wnioski płyną z raportu Ubezpieczenia w liczbach 2019?

Opracowania PIU to szczegółowy dokument z precyzyjnym opisem wielu elementów, składających się na polski rynek ubezpieczeń. Raport składa się z 16 rozdziałów opisujących m.in. rolę ubezpieczeń w gospodarce narodowej, stan polskiej branży na tle Europy, a także szereg danych finansowych (np. aktywa zakładów ubezpieczeń, ich wyniki: finansowy i techniczny, a także kapitały własne).

Zebrane przez PIU informacje to także kopalnia ubezpieczeniowej wiedzy, dotyczącej kwestii produktowych. A więc tych, które są dla nas najistotniejsze. Właśnie z tego obszaru wybraliśmy dla Was 5 interesujących informacji i opisaliśmy je poniżej.

Podajemy również link do całego raportu Ubezpieczenia w liczbach 2019. Zachęcamy do przejrzenia dokumentu.

  • Zahamował wzrost przypisu składki w ubezpieczeniach komunikacyjnych

Na pierwszy ogień ubezpieczenia komunikacyjne. To kluczowy element naszej działalności, więc warto wiedzieć o nim jak najwięcej. Na koniec 2019 roku liczba obowiązkowych polis OC wynosiła 25,2 mln oraz 7,1 mln AC. Ubezpieczyciele zebrali z rynku 14,9 mld zł składki z OC i 8,7 mld zł z AC. To najwyższy wynik w historii, ale niepokoi zahamowana dynamika wzrostu przypisu składki. Przecież 23,6 mld zł niemal tyle samo, co rok wcześniej. Czy to oznacza, że 2019 rok był ostatnim rokiem trwających nieprzerwanie od 2014 roku wzrostów przypisu? Bardzo możliwe, biorąc pod uwagę pandemię, która doprowadziła do spadku liczby rejestrowanych aut…

  • Prawie 2 mln szkód z OC i AC

Łącznie z OC i AC ubezpieczyciele zlikwidowali blisko 2 mln szkód. Średni koszt jednego zdarzenia jest wyższy w przypadku OC (7,7 tys. zł), niż AC (6,8 tys. zł). PIU podliczyło, że szkodę z OC miało ok. 5 pojazdów na 100, a z AC 11 aut.

  • Wyraźny wzrost składki z ubezpieczeń majątkowych

Dobre wiadomości z majątkowego placu boju. W 2019 roku składka przypisana brutto wyniosła 19 mld zł (bez ubezpieczeń komunikacyjnych). To o 2,2 mld więcej w porównaniu z 2018 rokiem i zdecydowanie najwyższy wzrost rok do roku w ciągu ostatniej dekady. Oby Polacy przekonali się do polis majątkowych na stałe!

  • Ogółem prawie 42 mld zł odszkodowań i świadczeń

W 2019 roku ubezpieczyciele wypłacili 41,9 mld zł odszkodowań i świadczeń. Z tego 53% stanowiły wypłaty z ubezpieczeń Działu II (m.in. ubezpieczenia komunikacyjne, mienia), a 47% z Działu I (m.in. ubezpieczenia na życie, wypadkowe, UFK). Wypłaty z polis OC i AC wyniosły 36% ogółu wypłat i 67% wypłat z Działu II.

  • Już ponad 3 mln ludzi z prywatnymi polisami zdrowotnymi

Ubezpieczyciele zebrali w 2019 roku blisko 900 mln zł składki z polis zdrowotnych, a liczba posiadaczy prywatnych ubezpieczeń tej kategorii przekroczyła 3 mln. W ostatnich latach utrzymuje się w tym obszarze dwucyfrowa dynamika wzrostu. Na rynku słychać opinie, że koronawirus może nieco zahamować popyt na ubezpieczenia grupowe, ale zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi nie osłabnie. W obliczu kryzysu służby zdrowia ten produkt wiele osób słusznie uważa za wartościową alternatywę dla publicznej opieki medycznej.

Na ubiegłoroczne wyniki należy brać pandemiczną poprawkę. W obecnej sytuacji nie należy się pewnie przesadnie cieszyć nawet dobrymi rezultatami rynku. Jednak kryzys może otworzyć klientów na nowe kategorie polis, np. życiowe. Kto wie, czy koronawirusowa niepewność nie skłoni ich do myślenia o kompleksowego zabezpieczeniu swojego zdrowia, rodziny i majątku.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 30 marca 2016

Kolejne wytyczne KNF-u

Czytaj dalej
Aktualności 8 sierpnia 2019

Komunikacja w 12 ratach UNIQA

Czytaj dalej
Aktualności 22 listopada 2017

Nowe pomysły UE na ubezpieczenie OC

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę