Czy warto wykupić ubezpieczenie laptopa?

Komputery przenośne to urządzenia, które towarzyszą nam często i praktycznie wszędzie – korzystamy z nich w domu i pracy, bierzemy

Damian Sałkowski Damian Sałkowski
Opublikowano: 27.11.2015, w kategorii:

Komputery przenośne to urządzenia, które towarzyszą nam często i praktycznie wszędzie – korzystamy z nich w domu i pracy, bierzemy je ze sobą w służbową podróż, czy na urlop. To powoduje, że laptopy i notebooki są narażone na kradzież oraz różnego rodzaju uszkodzenia. Warto mieć świadomość, że tego typu sprzęt elektroniczny można objąć ochroną ubezpieczenia.

Kupując ubezpieczenie na laptopa, zyskujemy pewność, że w razie jego uszkodzenia nie stracimy zainwestowanych w sprzęt pieniędzy.

Dla kogo ubezpieczenie laptopa?

Czy jest mi potrzebne dodatkowe ubezpieczenie laptopa? A może wystarczy gwarancja? Takie pytania często towarzyszą właścicielom nowych komputerów przenośnych. Trzeba mieć świadomość, że standardowa gwarancja obejmuje jedynie awarie, które powstały samoistnie, bez udziału osoby użytkującej sprzęt. Dlatego warto zdecydować się na ubezpieczenie laptopa od nieszczęśliwych wypadków, na które narażony jest komputer. 

Takim produktem w pierwszej kolejności powinny zainteresować się osoby posiadające sprzęt o dużej wartości oraz takie, które wykorzystują go do pracy.

Jakie ubezpieczenie dla laptopa?

Komputer – zarówno stacjonarny, jak i przenośny – można ubezpieczyć w ramach polisy sprzętu elektronicznego. Większość towarzystw taką polisę udostępnia wyłącznie dla firm. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, bez problemu znajdą odpowiednią ochronę.

Alternatywą dla indywidualnych właścicieli laptopów jest ubezpieczenie mieszkania, w ramach którego ochroną objąć można również wszystkie urządzenia elektroniczne w domu. Jednakże w takiej sytuacji, komputer przenośny będzie chroniony tylko i wyłącznie w momencie, kiedy przebywa w domu. Dlatego takie rozwiązanie nie zapewni pełnej ochrony.

Istnieje także możliwość skorzystania z przedłużonej gwarancji sprzętu. To propozycja udostępniana przez duże sieciowe sklepy ze sprzętem elektronicznym, które we współpracy z ubezpieczycielami oferują pełniejszą od tradycyjnej gwarancji ochronę. Taka polisa gwarantuje ochronę sprzętu również po wygaśnięciu gwarancji producenta oraz dodatkowo obejmuje przypadkowe uszkodzenia. Takie ubezpieczenia laptopa od uszkodzeń mechanicznych może okazać się przydatnym zabezpieczeniem.

Ubezpieczenie laptopa od kradzieży

Dobre ubezpieczenie powinno gwarantować wypłatę odszkodowania na zakup nowego sprzętu, gdy stary zostanie skradziony. Część towarzystw ma w swojej ofercie dostępną taką możliwość. Nie jest to jednak standard, więc warto dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Ponadto należy wiedzieć, że najczęściej towarzystwa deklarują rekompensatę za szkody wynikające jedynie z kradzieży z włamaniem czy rabunku. Jeśli więc laptop został skradziony z ławki w parku lub stolika w restauracji, to najpewniej nie otrzymamy odszkodowania.

Ubezpieczenie laptopa od zalania

Polisa może również pokrywać koszty naprawy uszkodzeń, które są następstwem zalania lub przebywania sprzętu w wodzie. Nie chodzi tu jednak o dość często spotykane zalanie laptopa kawą, do którego dochodzi w wyniku niedopatrzenia jego użytkownika. Z odmową wypłaty odszkodowania możemy się spotkać również, gdy zalanie laptopa powstało wskutek złego stanu technicznego budynku lub nieprawidłowego zabezpieczenia np. okien.

Cena ubezpieczenia laptopa nie powinna być jedynym kryterium decyzji o zakupie. Należy dokładnie przeanalizować warunki, aby przekonać się, jaką dokładnie ochronę uzyskamy.

A co jeśli to nam zdarzy się przez przypadek uszkodzić czyjś laptop? W takiej sytuacji nieocenioną pomocą będzie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (którego nie należy mylić z kategorią komunikacyjnego ubezpieczenia OC). To jeden z popularnych dodatków do ubezpieczenia domy czy mieszkania.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„SUKCESIMY SIĘ !!!”

„SUKCESIMY SIĘ !!!”

Trendy na fanepage’ach ubezpieczycieli w 2015 roku

Trendy na fanepage’ach ubezpieczycieli w 2015 roku

Sezon na polisy turystyczne w decydującej fazie

Sezon na polisy turystyczne w decydującej fazie