Aktualności8 kwietnia 2020

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie mieszkania?

Mieszkanie to często najbardziej wartościowy składnik Twojego majątku. A to powoduje, że jego utrata wraz z całą zawartością (ruchomości domowe) lub uszkodzenie może być mocnym ciosem dla Twoich finansów. Dlatego zdecydowanie warto pomyśleć o zakupie dobrej polisy chroniącej lokum. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

 • Ubezpieczenie nieruchomości, czyli polisa mieszkaniowa, to ubezpieczenie mienia, zabezpieczające finansowo nieruchomość przed szkodami wywołanymi przez zdarzenia losowe oraz działania osób trzecich. Ubezpieczyciel pokrywa w nim straty powstałe z określonych przyczyn losowych typu pożar, powódź, kradzież z włamaniem.
 • Przy jego pomocy możesz chronić mieszkanie, dom, dom w budowie czy przebudowie wraz z jego wyposażeniem i przynależnościami (tj. piwnicą, garażem, budynkami gospodarczymi, altaną itp.). Ma ono charakter dobrowolny z wyjątkiem sytuacji, gdy kupno polisy mieszkaniowej staje się wymogiem np. zaciągnięcia kredytu (np. w kredycie hipotecznym) lub nieruchomość należy do gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 1 hektara.

Co jest chronione w ramach ubezpieczenia mieszkania?

 • Ubezpieczenie mieszkania może obejmować mury, elementy stałe i ruchomości domowe. Podstawowa wersja polisy chroni mury, czyli samą nieruchomość, oraz elementy stałe – wszystko to, co jest trwale związane z nieruchomością (np. okna czy meble w zabudowie). Możesz rozszerzyć ubezpieczenie o ruchomości domowe, czyli wyposażenie mieszkania lub domu (sprzęt RTV, meble itp.).
 • W zależności od oferty towarzystwa ubezpieczeń zakres ubezpieczenia może też obejmować rzadziej występujące rzeczy, jak np. antyki czy dzieła sztuki. Ubezpieczenie mienia ruchomego nie można kupić osobno – tylko z polisą mieszkaniową.
 • Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje mieszkanie lub dom chronione będą „od wszystkiego”, wykup ubezpieczenie mieszkania typu all risk – jest to ochrona od wszystkich ryzyk, które nie zostały wyraźnie wyłączone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
 • Ubezpieczenie domu lub mieszkania jest szczególnie ważne, jeśli Twoja nieruchomość np. znajduje się blisko rzeki, co grozi powodzią, bądź u stóp góry – w miejscu występowania lawin. Zawsze staraj się przeanalizować, co może stanowić największe zagrożenie.

Warto wiedzieć!

Oprócz samej nieruchomości możesz objąć ochroną jej mieszkańców. Wystarczy wykupić jedno z dodatkowych ubezpieczeń w postaci:

 • OC w życiu prywatnym – pozwala uniknąć odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone innym osobom, np. za zalanie mieszkania sąsiada czy straty spowodowane przez dzieci bądź zwierzęta.
 • NNW – chroni finanse w razie wypadku, np. złamania ręki w mieszkaniu.
 • Assistance domowe – pomoc specjalisty w razie awarii (np. hydraulika, ślusarza) lub choroby (lekarz).

Na jaką sumę warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

 • Sumę ubezpieczenia ustala się osobno dla murów, elementów stałych, ruchomości domowych i ubezpieczeń dodatkowych (np. Assistance). Pamiętaj, że suma ubezpieczenia to najwyższa kwota, na jaką możesz liczyć w razie szkody. Należy ją dobrać uważnie, żeby w razie straty mieszkania (np. spowodowanej pożarem) dostać za naszą nieruchomość odszkodowanie odpowiadające jej rzeczywistej wartości.
 • Zjawisko niedoszacowania nazywa się inaczej niedoubezpieczeniem. Polega ono na tym, że ustalamy zbyt niską sumę ubezpieczenia, chcąc oszczędzić na składce, albo nie mając świadomości, jaka jest rynkowa wartość naszego mieszkania. Przykładowo, jeśli ubezpieczymy nieruchomość na 300 tysięcy zł, podczas gdy w rzeczywistości jest warta 500 tys. zł, ubezpieczyciel wypłaci nam owe 300 tys., co oznacza, że nasza strata realnie wyniesie aż 200 tys. zł.
 • Zjawisko to działa też w drugą stronę – jeśli przeszacujemy wartość nieruchomości, ubezpieczyciel wypłacił nam kwotę odpowiadającą realnej wartości domu czy mieszkania, a nie naszemu optymistycznemu założeniu.

Na jaki okres zawiera się ubezpieczenie nieruchomości?

Polisę mieszkaniową zazwyczaj zawiera się na okres roku (niektóre towarzystwa oferują umowę na 3 lata). Pod koniec ubezpieczenia warto przeanalizować jego warunki i urealnić sumę ubezpieczenia oraz zastanowić się nad ubezpieczeniami dodatkowymi (np. Assistance).

Jakie dokumenty są potrzebne, aby ubezpieczyć mieszkanie?

Przynajmniej do momentu powstania szkody – żadne. Do samego ubezpieczenia mieszkania nie potrzebujesz np. aktu notarialnego. Ubezpieczyciel może jednak weryfikować deklarowane przez Ciebie informacje w określonej sytuacji, np. kiedy chcesz ubezpieczyć przedmiot kolekcjonerski. W tej sytuacji jego wartość powinna zostać potwierdzona przez rzeczoznawcę.

Warto pamiętać!

W ubezpieczeniu mieszkania:

 • obowiązuje zasada niemożności wzbogacenia się na odszkodowaniu z polisy – nie może ono przekroczyć wartości poniesionych szkód (tj. rynkowej ceny nieruchomości z wyposażeniem)
 • ważny jest dobór właściwej sumy ubezpieczenia – przedłużając ważność polisy, wielu ludzi nie bierze pod uwagę, że np. co roku jej wartość rynkowa wzrasta.
 • szkoda musi być efektem wypadku losowego – nie będzie.

Czy działalność gospodarcza zarejestrowana w mieszkaniu ma wpływ na koszt i zakres ubezpieczenia mieszkania?

Zazwyczaj nieznacznie podnosi wysokość składki ubezpieczeniowej właścicieli mieszkań z biurem powinny interesować te polisy, które oferują ubezpieczenie:

 • wyposażenia firmowego od zdarzeń losowych,
 • wyposażenia firmowego od kradzieży z włamaniem,
 • elementów stałych firmowych od zdarzeń losowych.

Gdzie kupić dobre i tanie ubezpieczenie mieszkania?

Zawsze warto porównać ofertę co najmniej kilkunastu ubezpieczycieli, aby wybrać niedrogie i odpowiadające naszym potrzebom ubezpieczenie mieszkania. Sprawdź ofertę ubezpieczeń nieruchomości na Superpolisa.pl i wybierz najlepsze ubezpieczenie Twojego lokum!

Oferta “Z myślą o domu” Generali

https://www.instagram.com/p/B-HNkwSHq8M/

JN

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 29 kwietnia 2019

Branża drenuje kadry nadzoru

Czytaj dalej
Aktualności 27 lutego 2019

Luty 2019

Czytaj dalej
Aktualności 29 lipca 2019

Mówi się w branży

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę