Aktualności16 sierpnia 2018

Europa: Pierwsze podsumowania RODO

Luksemburski Colonnade Insurance podsumował pierwsze tygodnie stosowania nowych przepisów unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Już pierwszego dnia obowiązywania nowego prawa, 25 maja br., wpłynęły pierwsze pozwy przeciwko takim potentatom jak Facebook, Google, WhatsApp i Instagram. Zostały one oskarżone o wymuszanie zgody na przetwarzanie danych. Austriacki aktywista Max Schrems domaga się 3,9 mld euro od Facebooka i 3,7 mld euro od Google. Łączna kwota roszczeń to 7,6 mld euro, czyli dokładnie tyle, ile dopuszcza RODO – 4% rocznego przychodu obu podmiotów.

Największy wyciek danych osobowych miał miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie w sklepach sieci z elektroniką (Dixons Carphone) ujawniono dane prawie 6 milionów kart kredytowych. Okoliczności zdarzenia badane są przez brytyjski odpowiednik polskiego UODO (Information Commissioner’s Office).

Z kolei francuski odpowiednik UODO (CNIL – Commission Nationale de l’Informatique et des Libertés) nałożył karę 250 tys. euro na sprzedawcę okularów przeciwsłonecznych Optical Center. Zdaniem CNIL nie zabezpieczył on danych klientów, którzy składali zamówienia za pośrednictwem sklepu internetowego. Przez to można było uzyskać dostęp do krajowego numeru identyfikacyjnego, numeru ubezpieczenia społecznego i danych zdrowotnych.

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 24 kwietnia 2018

Order Finansowy dla Generali

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy