GUS: Ubezpieczenia i finanse z najwyższym poziomem optymizmu

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 08.12.2017, w kategorii:

Według Głównego Urzędu Statystycznego w listopadzie dyrektorzy przedsiębiorstw z większości badanych obszarów działalności korzystnie oceniali koniunkturę na polskim rynku. Największy optymizm wśród zbadanych firm wykazują podmioty z branży finansowo-ubezpieczeniowej.

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtował się na poziomie +28,8. Poprawę koniunktury odnotowało 32,5% badanych firm, natomiast jej pogorszenie – 3,7% (w poprzednim miesiącu odpowiednio 33,6% i 3,2%). Pozostałe jednostki uznały, że ich sytuacja nie uległa zmianie. 

Jak podaje GUS bieżący popyt i sytuacja finansowa oceniane są nieco bardziej optymistycznie niż przed miesiącem, a diagnozy sprzedaży są korzystne i zbliżone do odnotowanych w październiku. W szczególności sygnalizowane jest zmniejszenie opóźnień płatności za wykonane usługi. Prognozowany jest również niewielki spadek cen usług. 4,3% przedsiębiorców nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (wobec 3,3% rok wcześniej).

Do największych barier w rozwoju przedsiębiorczości firmy zaliczają dużą konkurencję ze strony firm krajowych (68,6% wobec 69,7% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu spadła uciążliwość związana z konkurencją ze strony firm zagranicznych (z 53,6% do 45,3%) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 50,2% do 43,1%).

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Brytyjczycy częściej oszukują ubezpieczycieli

Brytyjczycy częściej oszukują ubezpieczycieli

Mniej pojazdów bez obowiązkowego OC

Mniej pojazdów bez obowiązkowego OC

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Będzie możliwe?

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Będzie możliwe?