Aktualności7 lutego 2015

Interesy ubezpieczonych będą lepiej chronione

2015-02-07

Dla posiadaczy ubezpieczeń komunikacyjnych rozpoczynający się rok będzie czasem wielu pozytywnych zmian, wprowadzone w życie zostaną nowe przepisy, które będą lepiej chroniły interesów ubezpieczonych. Już na początku kwietnia ma zacząć obowiązywać bezpośrednia likwidacji szkód, dzięki której poszkodowany w wypadku będzie mógł dochodzić roszczeń od swojego ubezpieczyciela, a nie firmy ubezpieczającej sprawcę.
Jest to rozwiązanie korzystne dla klientów, jednak konsekwencją dołączenia tej opcji do obowiązkowych ubezpieczeń OC będzie podwyższenie cen polisy. Jak mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Rzecznik Ubezpieczonych, prof. Aleksandra Wiktorow:

 

Nie tylko składka jest ważna. My się cieszymy, jak płacimy małą składkę, ale potem, jak staramy się odszkodowanie, to okazuje się, że to sprawność procesu likwidacji jest dużo ważniejsza niż niska składka. Wtedy klienci sobie myślą, że wolelibyśmy zapłacić więcej o te 100 zł, a mieć możliwość rzeczywiście dobrego załatwienia wszystkich swoich spraw.

 

Interesy ubezpieczonych będą lepiej chronione dzięki istotnym projektom regulującym rynek ubezpieczeń. Dotyczą one m.in. alternatywnych sposobów rozwiązania sporów konsumenckich na drodze pozasądowej. Pomocy ubezpieczonym ma udzielać mediator lub arbiter, co z założenia ma znacznie usprawnić i obniży koszty całego procesu.

 

Unia Europejska dąży do tego, żeby coraz więcej ludzi taką mediacyjną metodą załatwiało swoje sprawy. Przy czym w swoich rekomendacjach pokazuje, że to również powinno się odbywać niekoniecznie bezpośrednio, ale za pomocą internetu – komentuje prof. Aleksandra Wiktorow.

DW

 

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę