Aktualności30 września 2014

OC dla kierowców wciąż tanie i drogie

Choć ubezpieczyciele znów odnotowali spadek zysków z obowiązkowych ubezpieczeń OC, nadal konkurują o klientów składkami. To dobra wiadomość dla właścicieli samochodów, bo wojna cenowa oznacza dla nich spore oszczędności…

 

Wojna nadal trwa…

Utrzymujący się spadek przychodów w sektorze komunikacyjnym potwierdzają dane Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) – w pierwszym półroczu br. składka zebrana z polis OC zmalała o 5%, a o prawie 5% (do 2,88 mld zł) wzrosła za to suma wypłaconych odszkodowań i świadczeń z tytułu ubezpieczeń OC pojazdów. Niższe przychody i jednoczesny wzrost wypłacanych rekompensat przekłada się na spadek zysków towarzystw ubezpieczeniowych. Mimo tego nadal toczą one zaciętą walkę o klienta, konkurując ze sobą przede wszystkim ceną.

 

Niekorzystna sytuacja branży może powodować w niedalekiej przyszłości podwyżkę składek, ale póki co towarzystwa nadal starają się pozyskiwać klientów dzięki atrakcyjnym cenom. Efekt jest taki, że każdy kierowca, który porówna cenę OC w różnych towarzystwach, znajdzie zarówno tanią, jak i bardzo drogą ofertę. W praktyce oznacza to, że dokonując przemyślanego zakupu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych – mówi Bartłomiej Behnke z multiagnecji Superpolisa.pl.

 

Gdzie wielu się bije, tam…

Rozpiętość cenową dostępnych na rynku ubezpieczeń OC doskonale obrazują wyliczenia składek przeprowadzone przez multiagencję Superpolisa.pl. Kalkulacje przygotowano dla 33-letniego właściciela opla astry z 2009 r. o mocy 110 KM i pojemności 1,7 l, który od 10 lat ma prawo jazdy, od 7 lat opłaca OC i jeździł w tym czasie bez szkód. W Warszawie ten kierowca najtańsze ubezpieczenie kupi za 399 zł, lecz wybierając usługi jednego z konkurencyjnych towarzystw, musiałby zapłacić aż 743 zł, co oznacza 344 zł oszczędności. Sytuacja wygląda analogicznie w pozostałych miastach wojewódzkich. Na przykład w Poznaniu porównując oferty zaoszczędzić można przeszło 450 zł, a w Gdańsku rozpiętość cenowa to prawie 500 zł. W tym kontekście warto pamiętać, że niezależnie od ceny zakres ochrony określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, więc OC jest takie samo u wszystkich ubezpieczycieli.

 

Dlaczego ceny tak bardzo różnią się od siebie?

Do kalkulacji składki różne towarzystwa stosują te same kryteria, lecz każda firma podchodzi do nich w nieco inny sposób. Znaczący wpływ na koszt OC ma miejsce rejestracji pojazdu, a także wiek posiadacza samochodu oraz liczba szkód, które spowodował. By przyciągnąć klientów ubezpieczyciele oferują im jednak również dodatkowe zniżki. Oto kilka z nich:

 

  • Lojalni klienci decydujący się na kontynuację polisy w tym samym towarzystwie mogą liczyć na tzw. rabat lojalnościowy. Jednocześnie zmiana ubezpieczyciela nie oznacza wyższej ceny, bo niektóre z nich obniżają składki także dla nowych klientów.
  • Rabat może wynikać także z wykonywania konkretnego zawodu. Towarzystwo proponuje niższe ceny np. rolnikom i zawodowym kierowcom. Zaoszczędzić mogą także rodzice dzieci do 15. roku życia.
  • Zniżkę otrzymamy łącząc w pakiety różne produkty ubezpieczeniowe. Może to dotyczyć polis komunikacyjnych kupowanych razem (pakiety OC + autocasco), jak również z ubezpieczeniem np. domu czy mieszkania.
  • Ubezpieczyciele preferują płatność w jednej racie, dlatego decydując się na zapłatę całej kwoty na raz możemy spodziewać się nawet kilkudziesięciu złotych upustu.

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne metody wyliczania stawki za ubezpieczenie OC, stąd znaczne różnice w ich cenie. Każdy ubezpieczyciel jest jednak ustawowo zobowiązany do oferowania kierowcom takiego samego zakresu ochrony, co oznacza, że najtańsze ubezpieczenie nie jest w żaden sposób gorsze od najdroższego. Dlatego sprawdzenie polis w różnych towarzystwach i wybór najtańszego OC nie niesie za sobą ryzyka i pozwala oszczędzić – dodaje Bartłomiej Behnke.

 

 

 

Różnice cenowe polis OC w miastach wojewódzkich

(w kolejności od największej do najmniejszej)

 

Profil kierowcy i samochód

  • Mężczyzna 33-letni, prawo jazdy – 10 lat, OC – 7 lat zawsze bezszkodowo
  • Opel Astra z 2009 r. o mocy 110 KM i pojemności 1,7 l

Miasto wojewódzkie

Rozpiętość cenowa

Najniższa cena

Najwyższa cena

Gdańsk

496 zł

391 zł

887 zł

Poznań

457 zł

379 zł

836 zł

Toruń

398 zł

323 zł

721 zł

Wrocław

397 zł

391 zł

788 zł

Olsztyn

396 zł

325 zł

721 zł

Bydgoszcz

386 zł

357 zł

743 zł

Szczecin

385 zł

357 zł

742 zł

Łódź

364 zł

379 zł

743 zł

Opole

349 zł

311 zł

660 zł

Lublin

349 zł

311 zł

660 zł

Gorzów Wlkp.

348 zł

332 zł

680 zł

Katowice

345 zł

296 zł

641 zł

Warszawa

344 zł

399 zł

743 zł

Białystok

334 zł

326 zł

660 zł

Kraków

318 zł

342 zł

660 zł

Zielona Góra

315 zł

326 zł

641 zł

Rzeszów

304 zł

283 zł

587 zł

Kielce

300 zł

287 zł

587 zł

dane: Superpolisa.pl

 

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy