Aktualności15 stycznia 2015

Jak otrzymać samochód zastępczy?

Kolizja może się zdarzyć każdemu. Chwila nieuwagi, szczególnie teraz, gdy panują upały, to nic nadzwyczajnego. Zresztą możemy jeździć najbezpieczniej, ale czasem i tak nie uda nam się zapobiec zderzeniu. Jeśli nie jest ono z naszej winy, to przysługują nam z tego powodu pewne benefity, między innymi samochód zastępczy. Jak otrzymać samochód zastępczy z oc sprawcy? O tym dalej.

            Dzięki nowelizacji przepisów, obecnie każdy może ubiegać się o zwrot kosztów za wynajem auta zastępczego. Dotąd była to domena jedynie osób prowadzących działalność. Okazało się jednak, że jest to niezgodne z przepisami i Sąd Najwyższy wydał uchwałę mówiącą o dostępności takiej możliwości dla każdego.

            Samochód zastępczy przysługuje na czas naprawy naszego pojazdu. W przypadku szkody całkowitej wynajęty samochód przysługuje według ubezpieczycieli do momentu wypłaty odszkodowania, a według Sądu Najwyższego do momentu zakupu nowego pojazdu.

            Skoro jesteśmy już przy pojęciu szkody całkowitej,to uważa się za nią takie uszkodzenia pojazdu, które przekraczają określoną wartość procentową, zazwyczaj od 60 do 80% wartości rynkowej. Szkoda całkowita ac sprawia, że zmienia się sposób naliczania odszkodowania. W wypadku jej wystąpienia właściciel otrzyma różnicę pomiędzy wartością rynkową samochodu, a wartością wraku.  Szkoda całkowita w ramach autocasco różni się od szkody całkowitej oc, że ubezpieczyciel sam ustala próg niskiej rentowności naprawy, a w tym drugim przypadku całość określają przepisy obowiązującego prawa i można przed sądem dochodzić uznania swoich racji, jeśli nie godzimy się na uznanie szkody całkowitej i chcemy naprawiać uszkodzony pojazd i.

            Jeśli jesteśmy w takiej właśnie sytuacji i ubezpieczyciel orzekł wobec naszego pojazdu szkodę całkowitą autocasco, to powinniśmy bardzo dokładnie przyjrzeć się procedurom. Zdarza się bowiem, że pojazd zostaje niedoszacowany. Mamy prawo wglądu do całej dokumentacji i zawsze też możemy się od decyzji TU odwołać. I warto czasem z tego prawa korzystać.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 30 stycznia 2020

Styczeń 2020

Czytaj dalej
Aktualności 11 stycznia 2018

Gothaer: polisy na ferie zimowe

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę