Jak to jest z OC samochodu?

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Musimy je wykupić każdego roku dla każdego pojazdu mechanicznego, którym chcemy

Damian Sałkowski Damian Sałkowski
Opublikowano: 04.11.2015, w kategorii:

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Musimy je wykupić każdego roku dla każdego pojazdu mechanicznego, którym chcemy poruszać się po polskich drogach. Często powiadomienie o konieczności odnowienia ubezpieczenia dostajemy listownie albo mailowo.  Ubezpieczenie OC chroni poszkodowanego w wypadku. Dzięki niemu możemy pokryć koszt naprawy samochodu czy też koszt leczenia lub rehabilitacji rannej osoby. Jest to zabezpieczenie nie tylko poszkodowanego, ale również nas. Dzięki ubezpieczeniu nie odpowiadamy za szkody z własnej kieszeni. Warto jest wiedzieć, że z OC nie pokryjemy naprawy własnego samochodu, jeśli to my jesteśmy winni wypadku.

            Polisę należy wykupić bez opóźnienia gdyż mogą nam za to grozić wysokie kary:

  • do 3 dni: 700 zł
  • 4-14 dni: 1740 zł
  • ponad 14 dni 3500 zł

            Tak, więc nie warto jest zwlekać. Ubezpieczenie OC możemy wybrać samodzielnie lub tez skorzystać z pomocy doradcy. Pomocna może być porównywarka ubezpieczeń OC – jest to najbardziej komfortowy sposób wyboru ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się obecnie w przekonywaniu klientów o tym, że akurat ich ubezpieczenie jest najtańsze oraz najlepsze. Nie powinniśmy jednak ulec reklamie oraz chłodno kalkulować, jakie rozwiązanie będzie w naszym przypadku optymalne.

            Cena ubezpieczenia OC w dużej mierze zależy od przysługujących nam zniżek. Największe zniżki można otrzymać z tytułu bezszkodowej jazdy. Upust z roku na rok jest coraz większy oraz może sięgać do minus 60% ceny polisy. Zdarza się również, że dana firma kusi tym, że przenosi zniżki z ubezpieczenia OC do ubezpieczenia AC. Niekiedy dodatkowy upust można dostać wtedy, kiedy wykupi się ubezpieczenie od kradzieży.

            Polisa nie uratuje nas jednak w sytuacji, kiedy wsiadamy za kierownicę samochodu po kieliszku. Jeśli spowodujemy wydatek po pijanemu towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać pokrycia z naszej własnej kieszeni wszelkich powstałych szkód.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania w Gdańsku ?

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania w Gdańsku ?

Nowe warunki i nowe ryzyka PZU

Nowe warunki i nowe ryzyka PZU

Kolizja w noworoczny weekend. Co robić?

Kolizja w noworoczny weekend. Co robić?