Jak to jest z OC samochodu?

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Musimy je wykupić każdego roku dla każdego pojazdu mechanicznego, którym chcemy

Damian Sałkowski Damian Sałkowski
Opublikowano: 04.11.2015, w kategorii:

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Musimy je wykupić każdego roku dla każdego pojazdu mechanicznego, którym chcemy poruszać się po polskich drogach. Często powiadomienie o konieczności odnowienia ubezpieczenia dostajemy listownie albo mailowo.  Ubezpieczenie OC chroni poszkodowanego w wypadku. Dzięki niemu możemy pokryć koszt naprawy samochodu czy też koszt leczenia lub rehabilitacji rannej osoby. Jest to zabezpieczenie nie tylko poszkodowanego, ale również nas. Dzięki ubezpieczeniu nie odpowiadamy za szkody z własnej kieszeni. Warto jest wiedzieć, że z OC nie pokryjemy naprawy własnego samochodu, jeśli to my jesteśmy winni wypadku.

            Polisę należy wykupić bez opóźnienia gdyż mogą nam za to grozić wysokie kary:

  • do 3 dni: 700 zł
  • 4-14 dni: 1740 zł
  • ponad 14 dni 3500 zł

            Tak, więc nie warto jest zwlekać. Ubezpieczenie OC możemy wybrać samodzielnie lub tez skorzystać z pomocy doradcy. Pomocna może być porównywarka ubezpieczeń OC – jest to najbardziej komfortowy sposób wyboru ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się obecnie w przekonywaniu klientów o tym, że akurat ich ubezpieczenie jest najtańsze oraz najlepsze. Nie powinniśmy jednak ulec reklamie oraz chłodno kalkulować, jakie rozwiązanie będzie w naszym przypadku optymalne.

            Cena ubezpieczenia OC w dużej mierze zależy od przysługujących nam zniżek. Największe zniżki można otrzymać z tytułu bezszkodowej jazdy. Upust z roku na rok jest coraz większy oraz może sięgać do minus 60% ceny polisy. Zdarza się również, że dana firma kusi tym, że przenosi zniżki z ubezpieczenia OC do ubezpieczenia AC. Niekiedy dodatkowy upust można dostać wtedy, kiedy wykupi się ubezpieczenie od kradzieży.

            Polisa nie uratuje nas jednak w sytuacji, kiedy wsiadamy za kierownicę samochodu po kieliszku. Jeśli spowodujemy wydatek po pijanemu towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać pokrycia z naszej własnej kieszeni wszelkich powstałych szkód.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Wyższe standardy ubezpieczeń już wkrótce

Wyższe standardy ubezpieczeń już wkrótce

Czy odszkodowanie może zależeć od wieku?

Czy odszkodowanie może zależeć od wieku?

„Jak dobrze kupić polisę OC oraz AC” – Gazeta Lubuska

„Jak dobrze kupić polisę OC oraz AC” – Gazeta Lubuska