Kancelarie odszkodowawcze pod kontrolą
Zespół ekspertów w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów pracuje nad projektem uregulowania rynku odszkodowawczego. Od marca przygląda się działalność podmiotów, które dochodzą roszczeń w imieniu swoich klientów, zwykle pobierając za to część przyznanych świadczeń – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Jak ustaliła gazeta, działanie powołanego przy Radzie Rozwoju Rynku Finansowego podzespołu ma być bazą do dalszych prac nad przepisami, które miałyby chronić interesy klientów kancelarii odszkodowawczych. Powołani eksperci za punkt wyjścia do dalszych prac wzięli założenia do projektu ustawy przedstawione przez Rzecznika Finansowego. Chodzi głównie o ograniczenie ryzyka defraudacji, czyli przejęcia przez nieuczciwą kancelarię czy pośrednika odszkodowawczego pieniędzy wypłacanych poszkodowanym przez zakłady ubezpieczeń.
Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika informuje, że instytucja jest za rozdzieleniem wypłacanych świadczeń na rachunek poszkodowanego i części prowizyjnej na rachunek kancelarii, ewentualnie wprowadzenie rachunków powierniczych, na które trafiałyby świadczenia, po to, aby nie były przekazywane wyłącznie na konta kancelarii. Ekspert przyznaje, że w sektorze odszkodowawczym rzadko dochodziło do wyłudzeń, ale nadzór nad działalność podmiotów, które dochodzą roszczeń w imieniu swoich klientów, jest potrzebny, gdyż sprawy dotyczą coraz wyższych kwot.
Warto dodać, że pośrednicy odszkodowawczy bywają dużym wsparciem dla poszkodowanych. Prowadzone przez nich sprawy dotyczą głównie wypłat za szkody osobowe z OC dla ofiar wypadków i ich bliskich. Jednak pewne aspekty ich działalności są krytykowane przez przedstawicieli branży. Chodzi głównie o przetrzymywanie na firmowych rachunkach świadczeń należących do klientów czy pobieranie zbyt wysokich prowizji. Praca powołanego podzespołu ma przyczynić się do uregulowania budzących wątpliwość kwestii i jeszcze większej dbałości o interesy poszkodowanych.
MZ