Aktualności6 maja 2015

Kierowcy bez OC to nie tylko polski problem

Polscy kierowcy poruszający się po zagranicznych drogach bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego to coraz większy i kosztowniejszy problem. W 2014 roku Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z tytułu zagranicznych szkód spowodowanych przez polskich kierowców bez OC wypłaciło 8,5 mln zł.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w tym roku PBUK spodziewa się zapłacić jeszcze więcej. Bazując na tendencji wzrostowej, Mariusz Wichtowski, prezes PBUK przewiduje, że w 2015 roku liczba zdarzeń i wartości odszkodowań może być o co najmniej 10–15 % większa. Nie inaczej sytuacja wygląda w pozostałych krajach UE i systemu Zielonej Karty.

Pod względem liczby nieubezpieczonych kierowców Polska wcale nie wypada źle na tle innych krajów. Według szacunków, w naszym kraju niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego dotyczy 1% wszystkich zarejestrowanych, czyli 200 tys. kierowców. Podczas gdy w Wielkiej Brytanii, gdzie za brak polisy OC grozi konfiskatą auta, odsetek ten wynosi 6-8%, zaś w Bułgarii to nawet 20%.

12499744_m
fot. UFG nakładka kary za brak OC.

Warto wiedzieć, że brak obowiązkowego OC w Polsce wiąże się z koniecznością zapłaty kary, której wysokość związana jest z wielokrotnością obowiązującej w danym roku kalendarzowym płacy minimalnej. W 2015 r. posiadacze samochodów osobowych poruszający się bez OC przez 2 tygodnie zapłacą 3500 zł.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 30 stycznia 2020

Media o nas – styczeń 2020

Czytaj dalej
Aktualności 30 sierpnia 2019

Ruszamy na Superwyprawę !

Czytaj dalej
Aktualności 30 sierpnia 2019

Sierpień 2019

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę