Aktualności9 czerwca 2017

W których województwach zgłasza się najwięcej szkód z OC?

Jak wynika z analiz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wypadki i kolizje drogowe najczęściej powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych w woj. mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Właśnie w tych województwach – w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku – na 100 ubezpieczonych aut zgłaszano średnio 4 szkody z polis OC. Natomiast najniższe ryzyko kolizji z innym pojazdem odnotowano w świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) podsumował pierwszy kwartał roku pod względem szkód zgłaszanych z komunikacyjnych polis OC. Z udostępnionych danych wynika, że średnia częstość tych szkód nieznacznie spadła, w porównaniu z danymi z zeszłego roku i wyniosła 3,2 proc. W praktyce oznacza to, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku na 100 ubezpieczonych pojazdów zgłoszono do zakładów ubezpieczeniowych 3,2 szkody. Przed rokiem w analogicznym okresie częstość szkód w ubezpieczeniu OC wynosiła 3,4 proc.

Zdaniem Elżbieta Wanat-Połeć, prezesa UFG, jest jeszcze za wcześnie, aby prognozować, czy spadek jest zapowiedzią stałego trendu. Niższa częstość szkód zgłaszanych z OC może mieć związek z podwyżką cen tego ubezpieczenia dla szkodowych kierowców. W obawie przed utratą zniżek za bezszkodową jazdę kierowcy mogli nie zgłaszać drobnych szkód.

Prezes UFG nadmieniła również, że jeśli sytuacja spadku częstości szkód utrzyma się, będzie to dowodem, że ceny OC nie zależą od bezpieczeństwa na drodze, ale od wyższych wypłat zadośćuczynień z tych polis.

Gdzie dochodzi do największej liczby wypadków?

Najwięcej wypadków drogowych skutkujących wypłatami z OC powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwach: mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. W tych regionach częstość szkód z polis OC wynosiła odpowiednio – 3,9 proc. w pierwszym i po 3,8 proc. w dwóch pozostałych. Najmniej szkód powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych we wschodniej części kraju. W województwie lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim wskaźnik nie przekroczył 2,5 proc.

Kto powoduje najwięcej wypadków?

Ponadto raport UFG pokazuje, że najczęstszymi sprawcami wypadków są osoby w wieku 31 – 35. Kierowcy w tym przedziale wiekowym powodują 13% wszystkich wypadków z wypłatami z OC. Co więcej, w grupie największego ryzyka są właściciele Skody, Forda, Toyoty, Peugeota.

Bez względu na to, ile macie lat i jakiej marki auto posiadacie, a także czy mieszkacie w województwie o większym, czy mniejszym współczynniku wypadków – pamiętajcie, aby zadbać o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową. Prócz obowiązkowego OC warto wyposażyć się w AC i pakiet assistance, dzięki czemu w razie kolizji (również z naszej winy) można liczyć na pomoc ubezpieczyciela i odszkodowanie.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 8 marca 2016

OC w 2015 roku według UFG

Czytaj dalej
Aktualności 30 marca 2018

Marzec 2018

Czytaj dalej
Aktualności 28 czerwca 2016

Mówi się w branży…

Czytaj dalej
Aktualności 30 października 2016

Media o nas – październik 2016

Czytaj dalej
Aktualności 30 listopada 2018

Mówi się w branży

Czytaj dalej
Aktualności 1 stycznia 2015

Za mało czasu na nowe wytyczne?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę