W lipcu ruszy Baza Danych Ubezpieczeniowych do walki z wyłudzeniami

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 18.04.2017, w kategorii:

W lipcu tego roku towarzystwa ubezpieczeń będą mogły korzystać z Bazy Danych Ubezpieczeniowych, nad którą pracuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nowe narzędzie ma posłużyć do walki z nieuczciwymi wyłudzeniami odszkodowań i świadczeń.

Z informacji udostępnionych przez „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że już w lipcu 2017 r. ruszy przygotowywana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny Baza Danych Ubezpieczeniowych (BDU). Ma to być narzędzie umożliwiające współpracę ubezpieczycieli w walce z nieuczciwymi wyłudzeniami odszkodowań.

W bazie będą gromadzone dane o zakresie ochrony, okolicznościach wystąpienia szkody i zaspokojonych roszczeń w ubezpieczeniach majątkowych i życiowych. Dzięki czemu ubezpieczyciele będą mogli m.in. zweryfikować informację od ilu instytucji ich klient zgłosił się o wypłatę odszkodowania za to samo zdarzenie.

Przystąpienie do BDU i przekazywanie danych na temat polis będzie dobrowolne. UFG liczy jednak, że większość zakładów zgłosi chęć podpisania umowy o współpracy w zakresie tworzenia i korzystania z BDU.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, stworzenie bazy danych służącej do identyfikacji, weryfikacji i przeciwdziałania naruszeniu interesów uczestników rynku ubezpieczeniowego jest ustawowym obowiązkiem UFG.  

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Mogą spodobać Ci się również

Raport „Kobiety w finansach”

Raport „Kobiety w finansach”

Przyszłość nowych metod sprzedaży w ubezpieczeniach

Przyszłość nowych metod sprzedaży w ubezpieczeniach

Czy ubezpieczenie ochroni przed atakami terrorystycznymi?

Czy ubezpieczenie ochroni przed atakami terrorystycznymi?