W lipcu ruszy Baza Danych Ubezpieczeniowych do walki z wyłudzeniami

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 18.04.2017, w kategorii:

W lipcu tego roku towarzystwa ubezpieczeń będą mogły korzystać z Bazy Danych Ubezpieczeniowych, nad którą pracuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nowe narzędzie ma posłużyć do walki z nieuczciwymi wyłudzeniami odszkodowań i świadczeń.

Z informacji udostępnionych przez „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że już w lipcu 2017 r. ruszy przygotowywana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny Baza Danych Ubezpieczeniowych (BDU). Ma to być narzędzie umożliwiające współpracę ubezpieczycieli w walce z nieuczciwymi wyłudzeniami odszkodowań.

W bazie będą gromadzone dane o zakresie ochrony, okolicznościach wystąpienia szkody i zaspokojonych roszczeń w ubezpieczeniach majątkowych i życiowych. Dzięki czemu ubezpieczyciele będą mogli m.in. zweryfikować informację od ilu instytucji ich klient zgłosił się o wypłatę odszkodowania za to samo zdarzenie.

Przystąpienie do BDU i przekazywanie danych na temat polis będzie dobrowolne. UFG liczy jednak, że większość zakładów zgłosi chęć podpisania umowy o współpracy w zakresie tworzenia i korzystania z BDU.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, stworzenie bazy danych służącej do identyfikacji, weryfikacji i przeciwdziałania naruszeniu interesów uczestników rynku ubezpieczeniowego jest ustawowym obowiązkiem UFG.  

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Wrocławska opłata OC bije rekordy

Wrocławska opłata OC bije rekordy

Dialog sposobem na sprzedaż

Dialog sposobem na sprzedaż

Gala Boksu Zawodowego Nosalowy Dwór Knockout Boxing Night – fotorelacja

Gala Boksu Zawodowego Nosalowy Dwór Knockout Boxing Night – fotorelacja