Aktualności18 kwietnia 2017

W lipcu ruszy Baza Danych Ubezpieczeniowych do walki z wyłudzeniami

W lipcu tego roku towarzystwa ubezpieczeń będą mogły korzystać z Bazy Danych Ubezpieczeniowych, nad którą pracuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nowe narzędzie ma posłużyć do walki z nieuczciwymi wyłudzeniami odszkodowań i świadczeń.

Z informacji udostępnionych przez „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że już w lipcu 2017 r. ruszy przygotowywana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny Baza Danych Ubezpieczeniowych (BDU). Ma to być narzędzie umożliwiające współpracę ubezpieczycieli w walce z nieuczciwymi wyłudzeniami odszkodowań.

W bazie będą gromadzone dane o zakresie ochrony, okolicznościach wystąpienia szkody i zaspokojonych roszczeń w ubezpieczeniach majątkowych i życiowych. Dzięki czemu ubezpieczyciele będą mogli m.in. zweryfikować informację od ilu instytucji ich klient zgłosił się o wypłatę odszkodowania za to samo zdarzenie.

Przystąpienie do BDU i przekazywanie danych na temat polis będzie dobrowolne. UFG liczy jednak, że większość zakładów zgłosi chęć podpisania umowy o współpracy w zakresie tworzenia i korzystania z BDU.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, stworzenie bazy danych służącej do identyfikacji, weryfikacji i przeciwdziałania naruszeniu interesów uczestników rynku ubezpieczeniowego jest ustawowym obowiązkiem UFG.  

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę