Strefa Agenta18 sierpnia 2017

Ubiegły rok w statystykach UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) opublikował wyniki finansowe za ubiegły rok. Z przedstawionych danych wynika, że liczba wypłat odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń obowiązkowych nieznacznie spadła, lecz ich całkowita kwota wzrosła. Natomiast odnotowane przez Fundusz w ubiegłym roku przychody były wyższe w stosunku do 2015 roku.

Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych danych z rocznego raportu UFG. Poniżej przeczytacie m.in. o szkodach i odszkodowaniach, karach za niespełnienie obowiązku zakupu ubezpieczenia OC oraz przychodach Funduszu.

Szkody i odszkodowania

Działalnością podstawową UFG jest wypłata odszkodowań i świadczeń ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. Fundusz zaspokaja również roszczenia poszkodowanych, gdy sprawca jest nieznany. W minionym roku UFG przyjęło ogółem 6537 zgłoszeń tego typu szkód. Z czego zdecydowana większość, bo aż 99,1%, to szkody z komunikacyjnego OC. W porównaniu z wcześniejszym rokiem zgłoszonych do Funduszu szkód zmniejszyła się o 5,9%.

W 2016 roku Fundusz wypłacił odszkodowania i świadczenia za 5289 szkód. To o 4,2% mniej w porównaniu r./r. W podziale na kategorię sprawcy zdarzenia blisko 80% wszystkich świadczeń dotyczyło szkód spowodowanych przez nieubezpieczonych sprawców, pozostałe nieco ponad 20% odszkodowań wypłacono za szkody wyrządzone przez niezidentyfikowanych sprawców.

Suma wszystkich odszkodowań, świadczeń oraz rent wypłaconych przez UFG w ubiegłym roku sięgnęła kwoty 94,5 mln zł. To o 5,1 mln zł (5,6%) więcej niż w 2015 r. Według informacji podanych przez Fundusz wzrost należy tłumaczyć przede wszystkim wzrostem wypłat z tytułu świadczeń rentowych.

Odszkodowania wypłacone za upadłe zakłady

Do zadań UFG należy również wypłata odszkodowań i świadczeń po ogłoszeniu upadłości lub likwidacji zakładu ubezpieczeń. Choć ostatni raz takie zdarzenie miało miejsce w 2000 roku, to w minionym roku z tego tytułu do Funduszu wpłynęły 73 nowe szkody. Wypłacono też odszkodowania za 95 szkód. Łączna kwota świadczeń oraz rent z upadłości ubezpieczycieli wyniosła w 2016 roku 9,4 mln zł.

Kary za brak OC

UFG w ramach statutowej działalności odpowiada także za kontrolę spełniania obowiązku ubezpieczenia i windykację opłat za uchylenie się od tego obowiązku. W 2016 roku łączna liczba wezwań – wystawionych na podstawie ustaleń własnych Funduszu i zawiadomień od organów zewnętrznych – sięgnęła 71975.

Łącznie z tytułu opłat karnych w minionym roku Fundusz odnotował przychody w wysokości 136,4 mln zł. Niemal w całości (99,97%) złożyły się na nie opłaty nakładane za brak komunikacyjnego OC.

Przychody UFG

Oprócz kar za brak OC do kasy UFG wpływają również przychody ze składek Zgromadzenia Członków Funduszu, czyli wszystkich działających na terenie kraju zakładów ubezpieczeń wykonujących działalność w zakresie obowiązkowego OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych i rolników.

Łączne przychody UFG w minionym roku wyniosły 358,3 mln zł. To 13,1% wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Odnotowany poziom przychodów w głównej mierze należy tłumaczyć wyższymi wpływami z tytułów składek (aż 35,9% wzrost rok do roku).

***

Zebrane przez UFG informacje potwierdzają kilka trendów, o których mówi się już od dłuższego czasu. Rosnące przychody tej instytucji są związane ze składkami, co należy wiązać z podwyżkami cen OC komunikacyjnego, o których jest tak głośno w ostatnim czasie. Poza tym warto zwrócić uwagę na wysoką warto nałożonych na właścicieli pojazdów kar za brak OC – nie da się ukryć, że UFG jest coraz skuteczniejsze w wyłapywaniu kierowców bez polisy.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 23 listopada 2015

Wyższe kary za brak OC od 2016 roku

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy