Cały czas spłacamy stare szkody

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 20.03.2017, w kategorii:

Koszty wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców w ubiegłym roku przekroczyły 155 mln zł – wynika ze wstępnego sprawozdania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To kwota o 4% wyższa niż wynik z 2015 roku. Paradoksalnie jednak do Funduszu wpłynęło o 6% mniej szkód niż rok temu. Skąd więc wyższa kwota wypłat odszkodowań?

W ubiegłym roku do UFG wpłynęło łącznie 6610 roszczeń z ubezpieczeń obowiązkowych i upadłości. To 6% mniej niż w roku poprzednim. Poprawę wyniku należy wiązać z spadkiem liczby wypadków powodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców, jak również z poprawą szczelności systemu ubezpieczeń OC, czyli mniejszą liczbą nieubezpieczonych kierowców na drogach.

Z informacji udostępnionych przez Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że większość (aż 54%) decyzji Funduszu o wypłatach odszkodowań dotyczy dawnych szkód. Chodzi tu o wypłatę odszkodowań m.in. za sześć upadłych towarzystw, z których jedno z nich (TUiR Polisa) zbankrutowało 17 lat temu. Wciąż wypłacane są także zadośćuczynienia za wypadki komunikacyjne nawet sprzed kilkunastu lat, które są spowodowane szeregiem zmian w przepisach i orzecznictwie sądów (m.in. poszerzeniem kręgu osób uprawnionych do odszkodowań z komunikacyjnych polis OC oraz wydłużeniem – do dwudziestu lat – okresu odpowiedzialności ubezpieczycieli).

Z wstępnego opracowania UFG wynika także, że w ubiegłym roku Fundusz wystawił ponad 71 tys. wezwań z tytułu braku ważnego ubezpieczenia OC. Liczba ta jest o 8% większa niż w roku 2015. Jak podaje urząd – ponad 65% wszystkich przypadków zostało wykrytych za pomocą tzw. wirtualnego policjanta, a tylko 26% dzięki kontroli drogowej policji. Kary za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego zasiliły kasy UFG kwotą 66,9 mln zł.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Skargi do Rzecznika Finansowego

Skargi do Rzecznika Finansowego

Pierwsze rozstrzygnięcia na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych

Pierwsze rozstrzygnięcia na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych

Dialog sposobem na sprzedaż

Dialog sposobem na sprzedaż