Mężczyźni częściej sprawdzają, co wiedzą o nich ubezpieczyciele

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 02.03.2017, w kategorii:

Jak wynika z badań Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego najbardziej ciekawi tego, co wiedzą o nich ubezpieczyciele są młodzi mężczyźni, mieszkający w zachodniej części kraju, czyli tam gdzie ceny polis komunikacyjnych w ostatnim czasie wzrosły najbardziej.

Narzędzie udostępnione na portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pozwala na sprawdzenie historii ubezpieczenia i szkód kierowcy. Jest to ogólnopolski rejestr, w którym na bieżąco aktualizowane są dane o przebiegu ubezpieczenia i szkodowości kierowców. Baza danych cieszy się
z roku na rok coraz większą popularnością. W 2016 r. właściciele aut zadali 48 tys. zapytań o swoją historię ubezpieczenia. To ponad dwukrotnie więcej, niż rok wcześniej.

Kto chce wiedzieć najwięcej?

Najczęściej z bazy UFG korzystają mężczyźni. Prawie połowa z nich to trzydziestolatkowie.
Z kolei największe rosnące zainteresowanie tym rejestrem wykazują dwudziestolatkowie. Jak podaje UFG są to głównie osoby zamieszkujące województwa (m.in. zachodniopomorskie i dolnośląskie),
w których ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wzrosły najbardziej. Kolejne w zestawieniu są regiony
o największej liczbie zarejestrowanych pojazdów, czyli województwa mazowieckie i śląskie.

Ubezpieczyciele też korzystają z bazy

Przy zakupie polisy OC ubezpieczyciele, standardowo już, sprawdzają historię ubezpieczenia
w ogólnopolskiej bazie polis Funduszu. Wciąż aktualizowany rejestr pozwala sprawdzić dokładnie historię ubezpieczenia i szkodowość kierowcy, dzięki czemu towarzystwo może dopasować do klienta odpowiednią składkę. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy stan faktyczny nie zgadza się w tym, istniejącym w bazie. Sprzeczności te są głównie skutkiem zaniedbania obowiązku zgłaszania ubezpieczycielom istotnych informacji. Takie rozbieżności dotyczą przede wszystkim kierowców, którzy są współwłaścicielami jakiegoś pojazdu. Kupujący polisę zapomina podać dane współwłaściciela, który funkcjonuje w dowodzie rejestracyjnym. Taka sytuacja skutkuje brakiem historii ubezpieczeniowej tej osoby.

W momencie, w którym zechce ona samodzielnie ubezpieczyć samochód okaże się, że nie posiada zniżek w rezultacie czego cena ubezpieczenia komunikacyjnego będzie bardzo wysoka. Kolejny kłopot może powstać po sprzedaży pojazdu, gdy nie zgłosimy tego faktu ubezpieczycielowi lub gdy pomimo takiego zgłoszenia – ubezpieczyciel nie dokona aktualizacji danych w UFG, a zrobi to tylko w swojej dokumentacji. W skutek czego wypadki spowodowane przez nowego właściciela auta będą przypisywane jego poprzednikowi.

Dlaczego warto sprawdzać te dane?

Warto zatem sprawdzać czy wszystkie dane są na bieżąco aktualizowane w bazie UFG. To pozwoli uniknąć błędów, które mogłyby przysporzyć problemów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości należy zgłosić je do ubezpieczyciela, który przesłał informacje do bazy polis – tylko on ma odpowiednią dokumentację oraz możliwość poprawienia danych i przesłania ewentualnej korekty do bazy polis.

Historia szkodowości i ubezpieczenia jest do pobrania bezpłatne, wystarczy jedynie zarejestrować się na portalu UFG (www.ufg.pl). Po weryfikacji tożsamości będzie można aktywować konto i pobrać online historię swojego OC.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Pełna wypłata za mienie uszkodzone przez wichury

Pełna wypłata za mienie uszkodzone przez wichury

Jak uzyskać odszkodowanie od sprawcy wypadku?

Jak uzyskać odszkodowanie od sprawcy wypadku?

Pojazd uprzywilejowany nie zawsze bez winy

Pojazd uprzywilejowany nie zawsze bez winy