PZU sprzedaje PZU Lietuva

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 04.02.2015, w kategorii:

2015-02-04

2 lutego 2015 r. Grupa PZU SA podpisała z Gjensidige Forsikring ASA umowę sprzedaży PZU Lietuva. Jak podaje „Gazeta Ubezpieczeniowa”, zgodnie z opublikowanym komunikatem norweska firma ubezpieczeniowa nabyła 1.761.941 akcji zwykłych imiennych w PZU Lietuva, stanowiących łącznie 99,879% akcji w kapitale zakładowym litewskiej spółki. Wartość transakcji to 54 mln euro plus kwota, która będzie odzwierciedlała istotne zmiany gospodarcze, jakie zaszły w spółce od dnia wyceny – 30 września 2014 roku do zamknięcia transakcji.

 

Sprzedaż była wynikiem ubiegłorocznego decyzji lidera polskiego rynku ubezpieczeń o zakupie Grupy RSA w krajach bałtyckich. PZU otrzymując zgodę na zakup Lietuvos Draudimas AB, zobowiązało się do sprzedaży części aktywów na rynku litewskim.
W rozmowie z serwisem bankier.pl CFO Grupy PZU SA, Przemysław Dąbrowski powiedział: „To nie jest prosta transakcja, ze względu na fakt, że PZU został zobowiązany do jej przeprowadzenia przez Litewski Nadzór Antymonopolowy. Jestem więc szczególnie zadowolony, że udało się ją zrealizować szybko – w ciągu trzech miesięcy. Cena jaką uzyskaliśmy jest w pełni satysfakcjonująca. Sprawność przeprowadzenia transakcji zakupu spółek od Grupy RSA oraz sprzedaży PZU Litwa pokazuje, że w kolejnym obszarze – przejęć i akwizycji – udało nam się zbudować wysokie kompetencje”.

 

Finalizacja sprzedaż PZU Lietuva jest uzależniona od spełnienia wielu warunków m.in zgód właściwych nadzorów oraz urzędów antymonopolowych oraz wydzielania aktywów i zobowiązań PZU Lietuva związanych z działalnością prowadzoną poprzez oddziały PZU Lietuva w Łotwie i Estonii do Grupy PZU. Zamknięcie transakcji jest uzależnione od spełnienia wszystkich zapisanych w umowie warunków zabezpieczających interesy zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Jeżeli do 30 listopada nie uda się wywiązać
z założeń umowy, obie strony są uprawnione do jej rozwiązania.

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń przyjęta przez Sejm

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń przyjęta przez Sejm

Kolejny kłopot z Volkswagenem

Kolejny kłopot z Volkswagenem

Superpolisa sponsorem KS Przyszłość-Włochy

Superpolisa sponsorem KS Przyszłość-Włochy