PZU sprzedaje PZU Lietuva

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 04.02.2015, w kategorii:

2015-02-04

2 lutego 2015 r. Grupa PZU SA podpisała z Gjensidige Forsikring ASA umowę sprzedaży PZU Lietuva. Jak podaje „Gazeta Ubezpieczeniowa”, zgodnie z opublikowanym komunikatem norweska firma ubezpieczeniowa nabyła 1.761.941 akcji zwykłych imiennych w PZU Lietuva, stanowiących łącznie 99,879% akcji w kapitale zakładowym litewskiej spółki. Wartość transakcji to 54 mln euro plus kwota, która będzie odzwierciedlała istotne zmiany gospodarcze, jakie zaszły w spółce od dnia wyceny – 30 września 2014 roku do zamknięcia transakcji.

 

Sprzedaż była wynikiem ubiegłorocznego decyzji lidera polskiego rynku ubezpieczeń o zakupie Grupy RSA w krajach bałtyckich. PZU otrzymując zgodę na zakup Lietuvos Draudimas AB, zobowiązało się do sprzedaży części aktywów na rynku litewskim.
W rozmowie z serwisem bankier.pl CFO Grupy PZU SA, Przemysław Dąbrowski powiedział: „To nie jest prosta transakcja, ze względu na fakt, że PZU został zobowiązany do jej przeprowadzenia przez Litewski Nadzór Antymonopolowy. Jestem więc szczególnie zadowolony, że udało się ją zrealizować szybko – w ciągu trzech miesięcy. Cena jaką uzyskaliśmy jest w pełni satysfakcjonująca. Sprawność przeprowadzenia transakcji zakupu spółek od Grupy RSA oraz sprzedaży PZU Litwa pokazuje, że w kolejnym obszarze – przejęć i akwizycji – udało nam się zbudować wysokie kompetencje”.

 

Finalizacja sprzedaż PZU Lietuva jest uzależniona od spełnienia wielu warunków m.in zgód właściwych nadzorów oraz urzędów antymonopolowych oraz wydzielania aktywów i zobowiązań PZU Lietuva związanych z działalnością prowadzoną poprzez oddziały PZU Lietuva w Łotwie i Estonii do Grupy PZU. Zamknięcie transakcji jest uzależnione od spełnienia wszystkich zapisanych w umowie warunków zabezpieczających interesy zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Jeżeli do 30 listopada nie uda się wywiązać
z założeń umowy, obie strony są uprawnione do jej rozwiązania.

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Mogą spodobać Ci się również

Tragiczny bilans Wielkanocy na drogach

Tragiczny bilans Wielkanocy na drogach

sierpień 2015

sierpień 2015

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie promują aktywny tryb życia

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie promują aktywny tryb życia