Strefa Agenta27 lutego 2019

UFG: Ruszyła platforma do identyfikowania przestępczości ubezpieczeniowej

4 lutego ruszyła platforma Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do identyfikacji przestępczości ubezpieczeniowej. Zadaniem nowego narzędzia jest wspieranie wszystkich uczestników rynku w ujawnianiu oszustw i przeciwdziałaniu im.  Z platformy bezpłatnie korzystać mogą członkowie UFG, czyli wszyscy ubezpieczyciele sprzedający w Polsce polisy komunikacyjne.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik analitycznych (m.in. modele predykcyjne i narzędzia typu data mining) fundusz typować będzie podejrzane roszczenia i wypłaty oraz sieci powiązań przestępczych dotykające jednocześnie wielu firm ubezpieczeniowych. Podstawą identyfikacji ma być analiza danych ubezpieczycieli, znajdujących się w prowadzonej przez UFG ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych oraz wypłaconych z tego tytułu odszkodowań i wzbogaconych o dane z rejestrów zewnętrznych.

Ważnym elementem nowej platformy jest baza wiedzy o schematach przestępczych. UFG na swojej stronie (www.ufg.pl) udostępni kierowcom porady zmierzające do uniknięcia bycia ofiarą oszustwa. Znajdziemy tam najczęstsze przypadki działań przestępców, np. „polowanie na sprawcę” (tzn. świadome doprowadzenie przez oszusta do kolizji). Według szacunków Insurance Europe (IE) ok. 10% roszczeń o wypłaty odszkodowań w Europie może być obciążona nieprawidłowościami. Oznacza to, że ich potencjalna kwota w ubezpieczeniach komunikacyjnych może wynosić nawet ponad 1 mld zł.

Prace nad nową platformą trwały blisko dwa lata. Łączny koszt projektu sięgnął 36 mln złotych. Aktualnie w bazie Funduszu znajduje się 450 mln rekordów o umowach OC i AC, zdarzeniach komunikacyjnych i wypłaconych odszkodowaniach, w tym informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC dla ponad 24 mln pojazdów w Polsce.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 27 marca 2019

MÓWI SIĘ W BRANŻY

Czytaj dalej
Strefa Agenta 28 listopada 2019

Wywiady Superpolisy – Maxi Ochrona

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy