Aktualności27 lutego 2019

UFG: Ruszyła platforma do identyfikowania przestępczości ubezpieczeniowej

4 lutego ruszyła platforma Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do identyfikacji przestępczości ubezpieczeniowej. Zadaniem nowego narzędzia jest wspieranie wszystkich uczestników rynku w ujawnianiu oszustw i przeciwdziałaniu im.  Z platformy bezpłatnie korzystać mogą członkowie UFG, czyli wszyscy ubezpieczyciele sprzedający w Polsce polisy komunikacyjne.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik analitycznych (m.in. modele predykcyjne i narzędzia typu data mining) fundusz typować będzie podejrzane roszczenia i wypłaty oraz sieci powiązań przestępczych dotykające jednocześnie wielu firm ubezpieczeniowych. Podstawą identyfikacji ma być analiza danych ubezpieczycieli, znajdujących się w prowadzonej przez UFG ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych oraz wypłaconych z tego tytułu odszkodowań i wzbogaconych o dane z rejestrów zewnętrznych.

Ważnym elementem nowej platformy jest baza wiedzy o schematach przestępczych. UFG na swojej stronie (www.ufg.pl) udostępni kierowcom porady zmierzające do uniknięcia bycia ofiarą oszustwa. Znajdziemy tam najczęstsze przypadki działań przestępców, np. „polowanie na sprawcę” (tzn. świadome doprowadzenie przez oszusta do kolizji). Według szacunków Insurance Europe (IE) ok. 10% roszczeń o wypłaty odszkodowań w Europie może być obciążona nieprawidłowościami. Oznacza to, że ich potencjalna kwota w ubezpieczeniach komunikacyjnych może wynosić nawet ponad 1 mld zł.

Prace nad nową platformą trwały blisko dwa lata. Łączny koszt projektu sięgnął 36 mln złotych. Aktualnie w bazie Funduszu znajduje się 450 mln rekordów o umowach OC i AC, zdarzeniach komunikacyjnych i wypłaconych odszkodowaniach, w tym informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC dla ponad 24 mln pojazdów w Polsce.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę