Mówi się w branży
Wakacje na półmetku, a więc to dobry moment, żeby podsumować pierwszy miesiąc wyjazdów. W branży ubezpieczeniowej dużo mówiło się o polisach turystycznych. W lipcowym odcinku ,,Mówi się w branży” podpowiadamy co zrobić, jeśli niespodziewana wichura zniszczy nam samochód, o czym pamiętać przed zagranicznym wyjazdem i wiele innych.
Z badania przeprowadzonego przez Mondial Assistance wynika, że aż 19% Polaków na swój zagraniczny wyjazd wybrało Chorwację. Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance komentuje jak wygląda kwestia ubezpieczenia turystycznego na terenie tego kraju:
Należy pamiętać, że pacjent posiadający jedynie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego korzystając z chorwackiej, państwowej służby zdrowia zobowiązany jest do pokrycia części kosztów leczenia. Wysokość partycypacji zależy od rodzaju specjalisty, do którego się udaje, a także od wieku pacjenta. Tylko niektóre, podstawowe leki na receptę są bezpłatne. Dlatego tak ważne jest aby osoby wybierające się do Chorwacji posiadały dodatkową polisę. Można wtedy liczyć, że ubezpieczyciel pokryje koszt wykupu leków, a w kurorcie, w którym może być trudno o dostęp do publicznej służby zdrowia akceptującej kartę EKUZ koszt prywatnej wizyty u specjalisty. Warto również aby ubezpieczenie posiadało interesujące nas rozszerzenia np. w razie zaostrzenia chorób przewlekłych lub zwyżkę dla osób planujących uprawianie sportów ekstremalnych.
Źródło: mondial-assistance.pl
Często zdarza się, że oprócz niespodziewanych wypadków, powodem odwołanych wakacji może być choroba przewlekła. Martyna Kucicka-Witek, ekspertka Nationale-Nederlanden podpowiada, jakie ubezpieczenie wybrać w przypadku kiedy chorujemy na silną alergię, astmę czy nadciśnienie.
Warto sumiennie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i dowiedzieć się, co dla danego ubezpieczyciela jest chorobą przewlekłą oraz czy w ramach kosztów leczenia w zakresie podstawowym zapewniona jest ochrona na wypadek pogorszenia stanu zdrowia w związku z jej zaostrzeniem. Jeżeli nasza przypadłość się do nich zalicza, a ochrona z tytułu chorób przewlekłych jest poza podstawowym zakresem, koniecznie rozszerzmy o nią nasz pakiet ubezpieczeniowy, pozwoli nam to uniknąć gigantycznego rachunku za leczenie poza granicami państwa.
Źródło: inwestycje.pl
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny uruchomił rejestr z informacjami o wszystkich biurach podróży w Polsce. Od teraz przed wykupieniem wycieczki każdy może sprawdzić czy dany touroperator posiada wymagany wpis do rejestru organizatorów turystyki oraz czy ma zabezpieczenie majątkowe na wypadek własnej niewypłacalności:
Ewidencja ta jest adresowana przede wszystkim do klientów biur podróży. Otrzymują oni możliwość zweryfikowania w aktualizowanym na bieżąco rejestrze, czy dany podmiot działa zgodnie z prawem – mówi Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w ramach którego funkcjonuje TFG.
Źródło: ufg.pl
Pogoda w miesiącach letnich bywa nieprzewidywalna, dlatego bywają sytuacje kiedy to wichury, powodzie czy gwałtowne burze powodują szkody. Jak postępować w przypadku strat wywołanych na skutek działania żywiołów mówi Rafał Juszkiewicz, Kierownik Biura Likwidacji Szkód Majątkowych w Gothaer TU S.A.:
W procesie likwidacji szkód, które powstały wskutek działania żywiołów najważniejsza jest właściwa inwentaryzacja strat i minimalizacja rozmiarów szkody. Zdarza się, zwłaszcza gdy zniszczenia spowodowane są burzami, czy huraganami obejmującymi całą Polskę, że ubezpieczyciele nie są w stanie szybko dotrzeć we wszystkie miejsca, by oszacować rozmiarów szkód. Wtedy niezmiernie ważne jest przygotowanie solidnej dokumentacji dotyczącej strat, wykonanie jak największej liczby zdjęć oraz zabezpieczenie elementów, które pomogą w oszacowaniu zniszczeń.
Źródło: alebank.pl
JN