Mówi się w branży
Miniony miesiąc obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Sytuacje na rynku ubezpieczeń skomentowali prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych Mariusz Wichtowski, analityk finansowy Greenpeace Polska Piotr Wójcik, dyrektor Departamentu Marketingu i PR Warty Bogusława Potacka oraz prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.
1. Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że w sytuacji, kiedy pasażer samochodu stojącego na parkingu, otwierając drzwi uszkodzi znajdujące się obok auto, odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel OC pojazdu, z którego wysiadał pasażer.
Oznacza to, że zakresem pojęcia „ruchu pojazdów” jest objęty każdy rodzaj „użytkowania pojazdu, który jest zgodny z jego zwykłą funkcją, czyli z funkcją środka transportu”. Dlatego też należy podkreślić, że użytkowanie pojazdów nie ogranicza się do ich prowadzenia, lecz obejmuje czynności, które wykonywane są zwykle również przez pasażerów. Przepisy Unii Europejskiej w dziedzinie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów zobowiązują więc do wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe ofierze wypadku w ruchu drogowym, w którym uczestniczył ubezpieczony pojazd, gdy wypadek ten został spowodowany przez inną osobę niż osoba wskazana w polisie ubezpieczeniowej – dodaje.
Źródło: GU
2. Analityk finansowy Greenpeace Polska Piotr Wójcik komentuje przyjęcie przez Grupę Generali nowej polityki, która wykluczy ubezpieczenia dla nowych kopalni i elektrowni węglowych, a także dla nowych klientów o znaczącym udziale węgla w produkcji energii.
Ubezpieczanie biznesów węglowych w momencie, w którym nad światem wisi widmo katastrofy klimatycznej, można przyrównać do ubezpieczania notorycznych piratów drogowych przed skutkiem następstw nieszczęśliwego wypadku. To nie powinno mieć miejsca. Dlatego cieszy nas fakt, że Generali zamierza zrezygnować z ubezpieczania węglowych projektów i klientów.
Źródło: GU
3. Bogusława Potacka, dyrektor Departamentu Marketingu i PR Warty komentuje najnowszą kampanię Warty „dobrezakonczenia.pl”, promującą jakość obsługi klienta.
Dla bardzo wielu osób jakość firmy ubezpieczeniowej jest trudna do oceny. Wybierając ubezpieczenie, może nam brakować pewności, który ubezpieczyciel najsprawniej rozwiąże problem. Naszymi działaniami chcemy rozwiać potencjalne wątpliwości, przekazując social proof naszych klientów i agentów. Obiektywne analizy potwierdzają, że Warta oferuje najwyższą jakość obsługi. W kampanii potwierdzą to też osoby, które sprawdziły nas w praktyce. Bardzo się cieszymy, że do tego projektu udało nam się zaprosić Marcina Prokopa. To jedna z najbardziej popularnych i lubianych osobowości, która idealnie pasuje do koncepcji naszych filmów. Z jednej strony wyjątkowe i wysublimowane poczucie humoru, z drugiej doświadczenie w prowadzeniu wywiadów uwiarygadniają przekaz naszych filmów.
Źródło: GU
4. Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło skomentował aferę dotyczącą KNF. Jak mówił, polski system bankowy jest w bardzo dobrym stanie.
Polski system bankowy jest w bardzo dobrym. Na początku listopada europejski nadzór bankowy poinformował o wynikach stress testów dla 48 największych banków w Europie. Wśród nich były dwa banki polskie: PKO Bank Polski oraz Pekao S.A. My w gronie tych 48 banków europejskich zajęliśmy pierwsze miejsce, a koledzy z drugiego banku zajęli miejsce trzecie. W stress testach badano między innymi, jak na stabilność banków wpłynęłoby istotne pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju, pogorszenie jakości portfela kredytowego czy też spadek zyskowności. Natomiast immanentną cechą wszystkich gospodarek i systemów finansowych są różnego rodzaju napięcia, problemy sektorowe czy spektakularne bankructwa. Polska na tym tle nie jest wyjątkowa. Problem, który wystąpił, zwany “aferą KNF”, jest taką jednostkową sytuacją, która ze względu na swoją specyfikę cieszy się szczególnym zainteresowaniem medialnym. Nie jest to jednak problem systemowy, który zagroziłby stabilności systemu bankowego w Polsce.
Źródło: RMF24