PIU i KNF podsumowały 2015 rok

Czy opisane w nich rynkowe tendencje zapowiadają udane wyniki w 2016 roku?

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 08.06.2016, w kategorii:

Zarówno Polska Izba Ubezpieczeń, jak i Komisja Nadzoru Finansowego opublikowały niedawno raporty podsumowujące cztery kwartały 2015 roku. Czy opisane w nich rynkowe tendencje zapowiadają udane wyniki w 2016 roku?

 

shutterstock_220663198Z opublikowanego przez PIU raportu dowiadujemy się, że polscy ubezpieczyciele wypłacili w 2015 roku 19,3 mld zł świadczeń z tytułu ubezpieczeń na życie oraz 15,5 mld zł odszkodowań i pochodzących z ubezpieczeń majątkowych. Zanotowany w ubiegłym roku drastyczny wzrost wypłat (6,8 mld zł; wzrost do roku 2014 o 15,8%) w ubezpieczeniach OC komunikacyjnych spowodował, że firmy osiągnęły najgorszy wynik w historii. Nie mogło być inaczej i również w wydanym przez KNF raporcie zauważono, że 2015 rok był okresem trudnym dla ubezpieczycieli. Na koniec grudnia zarówno wartość całego rynku, jak i zysk netto ubezpieczycieli były niższe niż w roku wcześniejszym.

 

Co będzie w 2016 roku?

Z udostępnionych przez PIU danych za pierwszy kwartał 2016 roku wynika, że wartość wypłacanych przez ubezpieczycieli odszkodowań i świadczeń nadal nieznacznie rośnie. Do końca marca bieżącego roku wypłacono ogółem 8,8 mld zł. Pełniejsza ochrona nie mogła pozostać bez wpływu na cenę OC, dlatego też w tym samym czasie obserwowaliśmy dynamiczny wzrost cen. Podwyżki były konieczne, aby poziom zbieranych od ubezpieczonych składek mógł dorównać stale rosnącym wypłatom odszkodowań. Warto także wspomnieć, że prócz stale rosnących kwot odszkodowań obciążeniem dla ubezpieczycieli są dochodzące nowe wyzwania m.in. podatek bankowy czy podatek Religi, którego ponowne wprowadzenie planuje Ministerstwo Zdrowia. Pozwala nam to sądzić, że stawki za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne będą nadal szły w górę.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Gala Boksu Zawodowego Nosalowy Dwór Knockout Boxing Night – fotorelacja

Gala Boksu Zawodowego Nosalowy Dwór Knockout Boxing Night – fotorelacja

Ubezpieczyciele zalani zgłoszeniami szkód

Ubezpieczyciele zalani zgłoszeniami szkód

Nie masz badania, nie będzie odszkodowania ?

Nie masz badania, nie będzie odszkodowania ?