MÓWI SIĘ W BRANŻY
Miniony miesiąc obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Sytuacje na rynku ubezpieczeń skomentowali: Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), Janusz Chojna, kierownik zespołu handlu zagranicznego PIE Marek Piętka, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów w Warcie, Tomasz Ślagórski, wiceprezes wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Maciej Dylewski, prezes CCN Polska oraz prezes PZU SA Paweł Surówka.
1) Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) oraz Janusz Chojna, kierownik zespołu handlu zagranicznego PIE skomentowali badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z których wynika, że jedynie 49 proc. przedsiębiorstw w Polsce korzysta z ubezpieczeń majątkowych, finansowych, inwestycyjnych czy oszczędnościowych.
– Najczęściej wskazywane – gwarancje ubezpieczeniowe należytego wykonania kontraktu – uzyskały wynik zaledwie 16 proc. Częstość korzystania z ubezpieczeń wzrasta wraz z wielkością przedsiębiorstwa. Większe firmy bardziej świadomie zarządzają ryzykiem i równocześnie dysponują większymi środkami pieniężnymi do wydania na ten cel. Rzadziej wykorzystywane są też ubezpieczenia OC. Pracodawcy często nie potrafią ocenić ryzyk w podejmowanych przez siebie działaniach, dlatego sporadycznie ubezpieczają swój majątek. Dopiero gdy dochodzi do wydarzenia, które wiąże się z poniesieniem kosztów, przedsiębiorcy zdają sobie sprawę ze związków przyczynowo-skutkowych w prowadzonych działaniach – mówi Katarzyna Dębkowska.
– Z ubezpieczeń i gwarancji eksportowych korzysta coraz więcej przedsiębiorstw. Między 2014 a 2017 rokiem zaobserwowaliśmy wzrost o 5,8 pp. W przybliżeniu co dziesiąty z badanych eksporterów nie tylko korzystał z ubezpieczeń i gwarancji eksportowych, lecz także uważał je za bardzo istotne dla firmy – podkreśla Janusz Chojna.
Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa
2) Marek Piętka, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów w Warcie skomentował fakt, że 1 lipca bieżącego roku wchodzi w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych.
– Moim zdaniem administracja rządowa podjęła się wprowadzenia słusznej reformy, która przygotowuje program będący uzupełnieniem dla emerytury z ZUS. Tym wsparciem są właśnie pracownicze plany kapitałowe. Nie ma co ukrywać, że PPK to odpowiedź na wielkie wyzwanie, jakim są zmiany demograficzne, które są widoczne w praktycznie wszystkich krajach rozwiniętych. Dane potwierdzają, że społeczeństwa starzeją się. W efekcie w przyszłości będzie coraz więcej osób w wieku emerytalnym, a tym samym coraz mniej aktywnych zawodowo. PPK to sposób na zwiększenie środków, jakie pracownik będzie miał do dyspozycji po przejściu na emeryturę.
Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa
3) Tomasz Ślagórski, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) odniósł się do faktu, iż należności eksportowe i krajowe ubezpieczone przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) rosły w 2018 r. dwa razy szybciej niż średnia rynkowa.
– W ubiegłym roku nasz biznes w zakresie ubezpieczeń kredytu kupieckiego rozwijał się równomiernie zarówno w obrocie krajowym, jak i eksportowym, osiągając w obu segmentach wzrost o 20% w ujęciu rocznym. Udało nam się podpisać o niemal połowę więcej nowych umów niż w roku 2017. Jednocześnie liczba polis odnowionych wzrosła o 11% względem poprzedniego roku. To zasługa m.in. większego otwarcia na ryzyko w tych segmentach gospodarki, które charakteryzowały się szybszym wzrostem i mającymi dobre perspektywy na najbliższe kwartały.
Źródło:Gazeta Ubezpieczeniowa
4) Maciej Dylewski, prezes CCN Polska skomentował konferencję o innowacyjności w branży brokerskiej „ Z pasją do innowacji”, która odbyła się 9 kwietnia 2019 r. w Ambasadzie Królestwa Holandii w Warszawie.
– Warszawa to po sukcesie spotkań w Kopenhadze i Bukareszcie kolejna konferencja partnerów Grupy CCN. Hasło „Z pasją do innowacji” przyświeca międzynarodowemu wydarzeniu, które, jak wierzymy, stanie się tradycją i będzie okazją do wymiany pomysłów dla całej branży ubezpieczeniowej. Warszawę odwiedzą nasi goście od Estonii, przez Ukrainę po Włochy, takie grono zapewnia wymianę różnorodnych doświadczeń i kontaktów, które są codziennością dla CCN. Jeśli chodzi o naszą działalność w Polsce, to mamy ambitny plan stać się liderem w obsłudze szkód transgranicznych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Oferujemy również własne rozwiązania w zakresie uproszczenia administracji świadczeń w ubezpieczeniach na życie oraz digitalizacji szkód w ubezpieczeniach zdrowotnych. Rozwija się także nasza platforma prowadzona w 14 językach, pozwalająca na proste i sprawne uzyskanie odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot.
Źródło:Gazeta Ubezpieczeniowa
5) Prezes PZU SA Paweł Surówka skomentował zmiany w zarządzie PZU SA i wyraził zadowolenie z poszerzenia składu zarządu spółki o najwyższej klasy menadżerów.
– Elżbieta Hauser-Schoneich wnosi do Zarządu PZU wieloletnie doświadczenie menedżerskie, głębokie zrozumienie sprzedaży na rynku ubezpieczeniowym oraz znajomość innych rynków, a także obszaru sprzedaży direct. Adam Brzozowski posiada bogate doświadczenie międzynarodowe zdobyte na rynku azjatyckim – jednym z najbardziej dziś rozwiniętych pod względem digitalizacji produktów, które wnosi do zarządu wraz z wiedzą o ubezpieczeniach i technologii, którą pozyskał wdrażając innowacyjne rozwiązania dla największych światowych ubezpieczycieli. Awans Marcina Eckerta z roli dyrektora na członka zarządu gwarantuje dalsze wzmacnianie standardów korporacyjnych oraz nadzoru właścicielskiego w Grupie PZU, jedynego konglomeratu finansowego na polskim rynku. Jego wiedza i doświadczenie umożliwiają sprawne zarządzanie Grupą PZU, we wciąż zmieniającym się otoczeniu prawnym i regulacyjnym.
Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa
JN