Aktualności28 maja 2019

Rośnie liczba zawiadomień o podejrzeniu braku OC

W 2018 roku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego trafiło ponad 4500 zgłoszeń od osób prywatnych o podejrzeniu braku ubezpieczenia OC u innego właściciela pojazdu. To aż o jedną piątą więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w 2015 r. To efekt m.in. projektu „Stop agresji drogowej”, realizowanego przez policję od 2014 r., w ramach którego wszyscy świadkowie niepoprawnych, agresywnych czy niebezpiecznych zachowań na drogach zachęcani byli do zgłaszania o nich informacji odpowiednim organom. Projekt zyskuje coraz większą popularność, a kierowcy z roku na rok chętniej przekazują policji nagrania czy zdjęcia dokumentujące niepoprawne zachowania.

Z raportów wynika, że drogi w kraju są coraz bezpieczniejsze, a świadomość uczestników ruchu drogowego w Polsce rośnie. Do najbardziej nieakceptowanych zachowań należy, m.in.: kierowanie pod wpływem alkoholu, nadmierna prędkość oraz jazda na czerwonym świetle. Na szóstym miejscu niechlubnej dziesiątki najbardziej niepożądanych sytuacji jest użytkowanie pojazdu bez ważnej polisy OC.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sam zachęca do zgłaszania podejrzeń o braku ubezpieczenia OC u innego właściciela pojazdu. W ciągu trwania programu do UFG napłynęło w sumie aż 10 500 zgłoszeń.  Wg szacunków ok. 80 – 90 tys. pojazdów na polskich drogach jest nieubezpieczonych. Wśród najczęściej wymienianych powodów braku polisy znajdują się:

1.    Wygaśnięcie okresu obowiązywania poprzedniego ubezpieczenia,
2.    Nieużytkowanie pojazdu lub brak jego sprawności technicznej,
3.    Nieopłacenie pełnej raty składki.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że koszt zakupu polisy OC jest w zdecydowanej większości przypadków niższy niż ponoszone w przypadku jej braku konsekwencje finansowe.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 2 marca 2017

Rynek cyberpolis

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy