Aktualności18 lutego 2016

Niejednolite podejście do szkód osobowych się zmieni?

Jak zauważa „Rzeczpospolita”, przygotowany przez Komisję Nadzoru Finansowego projekt rekomendacji dotyczących procesów ustalania i wypłacania zadośćuczynień za szkody osobowe z komunikacyjnych polis OC ma ujednolicić podejście zakładów do wyliczania wysokości takich świadczeń. W opublikowanym na łamach gazety artykule przeczytać można opinie ekspertów z branży.

Przypomnijmy, że standaryzacja zadośćuczynień była tematem zorganizowanego przez KNF spotkania, o którym pisaliśmy jeszcze w ubiegłym miesiącu. Podczas wspomnianego posiedzenia podjęto temat rozwiązania problemu związanego z ustalaniem wysokości zadośćuczynień wypłacanych przez ubezpieczycieli. Chodzi o niemajątkowe szkody – czyli sytuację, gdy poszkodowany jest człowiek – w ramach ubezpieczenia OC. Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy np. ponieśli uszczerbek na zdrowiu lub stracili bliską osobę, mogą się ubiegać o zadośćuczynienie od ubezpieczyciela w kwocie sięgającej nawet 5 mln euro.

shutterstock_130862018Niestety nie ma jasnych reguł, jak wyliczać taką rekompensatę, dlatego szacowanie i wysokość wypłacanych świadczeń od dawna budzą wiele wątpliwości. Każde towarzystwo robi to w różny sposób, a kwotami przyznawane w podobnych sprawach przez różne firmy mogą znacznie się różnić.

Problem ten od dawna dostrzegają zarówno ubezpieczyciele, jaki i KNF. Pytanie tylko, czy przygotowane przez Komisje wytyczne przyniosą spodziewany efekt?

W rozmowie z gazetą Krystyna Krawczyk, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego w Biurze Rzecznika Finansowego, przyznaje, że rekomendacje nadzoru powinny wpłynąć na uporządkowanie i przejrzystość procesu ustalania świadczeń, co będzie korzyścią dla poszkodowanych, ale także dla samych ubezpieczycieli. Nie wyklucza również, że przygotowywany akt może być wstępem do postulowanej przez ubezpieczycieli standaryzacji świadczeń.

Natomiast Justyna Hałaś, dyrektor Biura Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, w wypowiedzi udzielonej dla gazety mówi, że jej organizacja pozytywnie ocenia inicjatywę KNF zmierzającą do eliminacji różnic pomiędzy kwotami zadośćuczynienia wypłacanymi przez ubezpieczycieli w podobnych sprawach. Zastrzega także, że nie oczekuje przedstawienia czegoś na kształt taryfikatora, stanowiącego podstawę do wyliczania zadośćuczynień. Bowiem na takie rozwiązanie nie pozwala polskie prawo. Co więcej, każdą tego typu sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 27 czerwca 2019

Czerwiec 2019

Czytaj dalej
Aktualności 29 stycznia 2019

Media o nas – styczeń 2019

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę