Aktualności8 stycznia 2018

Rosną kary za brak komunikacyjnego OC

Kara za brak ważnej polisy OC od 1 stycznia 2018 roku jest dotkliwsza niż dotychczas – w przypadku samochodów osobowych wzrosła ona nawet o 200 zł. Przyczyną wzrostu kar jest wzrost wartości płacy minimalnej. W 2018 r. została podniesiona o 5% i wynosi obecnie 2100 zł brutto.

Jazda bez ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC staje się coraz mniej opłacalna. Pięć lat temu brak OC oznaczał dla właściciela samochodu osobowego maksymalnie 3000 zł kary, czyli aż 1200 zł mniej w porównaniu ze stawką na 2018 r. Kara uzależniona jest od typu pojazdu oraz czasu, przez jaki jeździmy bez ważnego OC. Maksymalna kara dla posiadaczy samochodów osobowych wynosi 2-krotność pensji minimalnej, a dla właścicieli pojazdów ciężarowych sięga 3-krotnej wartości minimalnego wynagrodzenia. Z kolei właściciele motocykli i skuterów zapłacą nie więcej niż jedną trzecią najniższej pensji.

Drugim kryterium jest czas, przez jaki poruszamy się bez ważnego OC. Najwyższą grzywnę zapłacą kierowcy, którzy nie mają OC dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli pojazd pozostaje bez ważnego ubezpieczenia krócej niż 3 dni, to mandat wyniesie 20 proc. najwyższej dla danego typu pojazdu kary. Przy okresie od 4 do 14 dni grzywna wzrośnie do 50 proc. maksymalnej opłaty.

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wynika, że bez ważnego OC po polskich drogach jeździ około 90 tys. kierowców, jednak z roku na rok ta liczba maleje. Wykrywaniem kierowców bez ważnego OC zajmują się policjanci, których z bardzo dobrym skutkiem zaczął wyręczać UFG, korzystający z własnej aplikacji, zwanej Systemem Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów. System monitoruje przerwy w ubezpieczeniu, a kontrole odbywają się na podstawie ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. W 2016 roku ten “wirtualny policjant” wykrył ponad 63 proc. wszystkich ukaranych nieubezpieczonych.

Zwrot odszkodowania wypłaconego przez UFG dotyka ponad dwa tysiące właścicieli pojazdów, którzy spowodowali wypadek bez ważnego ubezpieczenia OC. Rekordzista miał do zwrotu niebagatelną kwotę wynoszącą blisko 1,8 mln złotych.

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 5 czerwca 2015

PZU konsoliduje sektor bankowy

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy