Blog Ubezpieczeniowy16 czerwca 2015

Ubezpieczenia, a wakacje samochodem – jak przygotować się do drogi?

 

W tym roku prawie dwie trzecie Polaków planuje na wakacje wybrać się autem. Przed wyjazdem warto się zastanowić, jak za granicą działa ubezpieczenie OC i w jakich sytuacjach przyda się dodatkowe assistance.

 

Według informacji zebranych w „Raporcie Stena Line na temat podróży samochodem na wakacje 2015” 60% Polaków deklaruje, że na urlop pojedzie w tym roku samochodem. Głównym powodem popularności aut jest większa swoboda i elastyczność, którą dają kierowcom i ich pasażerom. Docenia to aż 78% badanych. Przewagą samochodu nad innymi środkami transportu jest fakt, że dojedziemy nim wszędzie. 59% ankietowanych w tym środku transportu widzi możliwości dotarcia w miejsca mało popularne wśród innych turystów. Z pewnością można doszukać się także innych zalet podróżowania autem, ale nie można także zapominać o zagrożeniach. Zawsze pod uwagę trzeba brać jakieś nieprzewidziane i przykre zdarzenia, a więc m.in. stłuczkę czy konieczność holowania auta na autostradzie. Zanim wyruszymy na urlop własnym samochodem należy jeszcze sprawdzić posiadane ubezpieczenie OC samochodu oraz autocasco i ewentualnie przemyśleć zakup dodatkowej ochrony. Aby uniknąć zbędnych kłopotów warto zapoznać się z poniższą listą porad.

 

1. Gdzie obowiązuje polskie OC?

Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu zarejestrowanego w Polsce. Polisa zapewnia finansową ochronę, jeżeli spowoduje on wypadek, w którym ucierpią (na mieniu lub zdrowiu) inni uczestnicy ruchu drogowego. Terytorialny zakres ubezpieczenia obejmuje zarówno Polskę, jak i państwa, które przystąpiły do Porozumienia Wielostronnego (czyli kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Andorę, Chorwację, Serbię i Szwajcarię). Oznacza to, że dokument potwierdzający posiadanie OC jest wystarczający w zdecydowanej większości państw europejskich. Są jednak wyjątki. Należą do nich m.in. coraz popularniejsze turystycznie kraje bałkańskie: Czarnogóra, Albania czy Bośnia i Hercegowina. Aby móc skorzystać w tych miejscach z ochrony zapewnianej przez OC, konieczne jest zgłoszenie się do ubezpieczyciela po Zieloną Kartę[1]. Dokument ten rozszerza terytorialny zakres działania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, dzięki czemu kierowca nie musi wykupić lokalnej polisy. U niektórych ubezpieczycieli Zieloną Kartę otrzymać można za darmo, u innych należy za nią dodatkowo zapłacić.

 

2. Stłuczka, wypadek za granicą

Każda stłuczka czy wypadek to stresująca sytuacja. Poza granicami kraju dodatkową barierą może okazać się nieznajomość języka. Dlatego z jeszcze większą starannością należy wypełniać dokumentację związaną ze zdarzeniem. Aby zaoszczędzić sobie zbędnych nerwów warto być przygotowanym na taką ewentualność jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Wystarczy wyposażyć się w druk polsko-angielskiego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. W żadnym wypadku nie należy podpisywać oświadczeń sporządzonych w obcym języku, którego nie znamy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wezwanie policji, która dopilnuje, aby wszystkie dokumenty zostały wypełnione poprawnie.

 

3. Kradzież auta na wakacjach

Wbrew pozorom przekraczając polską granicę bardzo często wzrasta ryzyko kradzieży samochodu. W takiej sytuacji nieocenione okaże się ubezpieczenie autocasco. Dobrowolna polisa pozwoli bowiem nie tylko na naprawę samochodu w przypadku jego uszkodzenia w wyniku stłuczki lub kolizji, ale także na otrzymanie rekompensaty po stracie pojazdu poza Polską. AC działa zazwyczaj na terenie całej Europy, choć nie we wszystkich krajach (np. ubezpieczyciele często nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za kradzież dokonaną np. na terytorium Rosji, Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii).

 

3. Holowanie, naprawa auta i spokój w podróży

Podczas zagranicznych wyjazdów szczególnie pomocna jest polisa assistance. W obcym kraju znacznie trudniej zorganizować pomoc samemu, choćby dlatego, że może nam to uniemożliwić znajomość języka. W takiej sytuacji warto skorzystać z całodobowego centrum pomocy, w którym konsultanci doradzą co należy zrobić na miejscu zdarzenia oraz zorganizują odpowiednią pomoc. W ramach ubezpieczenia pomocowego można liczyć na holowanie samochodu, pomoc mechanika w razie awarii, zapewnienie auta zastępczego, zapewnienie nieprzewidzianego noclegu, aż po dowóz paliwa, gdy go zabraknie na trasie.

 

fot. Przed wyjazdem przemyśl zakup dodatkowej ochrony.

4. Zminimalizuj ryzyko przed wyjazdem

Jeszcze na etapie planowania można w znaczącym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Poniżej kilka porad, których zastosowanie pozwoli nam cieszyć się wszystkimi urokami podróży własnym autem bez przykrych niespodzianek.

 

– Dokładnie sprawdź stan techniczny samochodu. Zadbaj o odpowiedni poziom płynów eksploatacyjnych, skontroluj klimatyzację. Sprawdź ciśnienie w oponach i czy posiadasz koło zapasowe.

– Zadbaj o wyrobienie w NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia (EKUZ) oraz jako uzupełnienie kup dobrowolne ubezpieczenie turystyczne.

– Sprawdzić termin ważności ubezpieczenia oraz przeglądów technicznych.

– Sprawdzić wymogi dotyczące wyposażenia awaryjnego w samochodzie oraz przepisy ruchu drogowego w docelowym kraju podróży.

[1] Kraje, w których niezbędne jest rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o Zieloną Kartę: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

 

 

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 7 października 2014

Superpolisa proponuje współpracę

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 7 listopada 2015

Jak wybrać ubezpieczenie podróżne?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 22 lipca 2017

Kupujemy więcej nowych i młodszych aut

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę