Strefa Agenta29 lipca 2016

UFG podsumowało rynek ubezpieczeń w I kwartale

W najnowszym raporcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumowuje pierwsze trzy miesiące 2016 roku na rynku ubezpieczeń. Co z niego wynika?

Z kwartalnego sprawozdania wynika, że Fundusz odnotował wyższe przychody ze składek ubezpieczycieli, mniejsze wpływy z tytułu kar i regresów oraz stale rosnącą wartość odszkodowań i świadczeń.

Składki z polis OC rosną

shutterstock_115841767Przychody Funduszu ze składek ubezpieczycieli z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych (komunikacyjnych oraz rolnych) w pierwszym kwartale 2016 roku uplasowały się na poziomie 35,2 mln zł. To 26% więcej niż w roku ubiegłym. Z czego wpłaty krajowych towarzystw wyniosły 32,76 mln zł, natomiast zagraniczne zakłady dołożyły 2,44 mln zł. Oszacowana na podstawie danych UFG składka rynkowa z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych zebrana przez pierwsze trzy miesiące roku wyniosła 2,7 mld zł. Co oznacza wzrost względem analogicznego okresu roku ubiegłego o 563 mln zł. Warto dodać, że zdecydowana większość przyrostu – aż 569 mln zł – dotyczyła komunikacyjnego OC. To efekt stopniowego wzrostu cen polis komunikacyjnych.

Wartość odszkodowań i świadczeń idzie w górę

W I kwartale 2016 roku wzrosła łączna wartość wypłaconych przez UFG odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń obowiązkowych. Przez pierwsze trzy miesiące roku z wypłacono 25,6 mln zł, czyli o 4% więcej niż przed rokiem.

Kierowcy zapłacili mniej kar

Z raportu UFG wynika ponadto, że coraz mniej kierowców uchyla się od dopełnienia obowiązku posiadania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. A co za tym idzie spadły kwartalne wpływy Funduszu z kar za brak OC. Przez pierwsze trzy miesiące roku z tego tytułu do kasy UFG wpłynęło niemal 40% mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Spadły przychody z regresów

Z kwartalnego sprawozdania dowiadujemy się także, że spadły przychody UFG z roszczeń regresowych. Fundusz podał, że przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku do jego kasy wpłynęło 10,54 mln zł – to aż o 22% mniej niż rok wcześniej.

Najważniejszym dla kierowców wnioskiem z sprawozdania UFG jest wzrost cen OC. Na podstawie obserwacji rynku można przewidywać, że podwyżki te będą trwały w dalszym ciągu. Bez wątpienia wpłyną na to stale rosnące kwoty odszkodowań i świadczeń wypłacane przez ubezpieczycieli, którzy najpewniej w związku z pełniejszą ochroną będą jeszcze podnosić stawki za OC. Nie bez znaczenia są także dochodzące nowe obciążenia towarzystw ubezpieczeniowych m.in. podatek bankowy czy podatek Religi, którego ponowne wprowadzenie planuje Ministerstwo Zdrowia.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy