Co nowego w pracach nad ustawą o dystrybucji ubezpieczeń?
28 września w ramach spotkania Podkomisji Stałej do Spraw Instytucji Finansowych odbyła się dyskusja na temat rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się już za dwa tygodnie zostaną rozpatrzone proponowane przepisy.
Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń – Jan Grzegorz Prądzyński, całkowicie zgodził się ze słusznością tej ustawy, jednak zauważył, że zawiera ona szereg przepisów, które powinny zostać dopracowane. Przypomniał także o tym, że w przypadku IDD (przyp. unijna dyrektywa nakładająca na Polskę konieczność zmiany dotychczasowej ustawy) przyjęto zasadę minimalnej harmonizacji przepisów. Głos na temat ustawy zabrał także radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego, który ocenił, że ustawa została skonstruowana w sposób prawidłowy i oddaje założenia dyrektywy. Zadeklarował także, że Biuro Rzecznika Finansowego będzie na bieżąco monitorowało przestrzeganie przepisów ustawy i informować o wszelkich nieprawidłowościach.
Andrzej Gładysz – reprezentant Polskiej Izby Ubezpieczeń stwierdził, że widoczny w nowych regulacjach trend o charakterze prokonsumenckim może działać na niekorzyść konsumentów. Wskazał na fakt nałożenia na firmy wielu obowiązków, które później w postaci informacji kierowane są do konsumenta niebędącego w stanie ich dokładnie zrozumieć. Inaczej mówiąc: istnieje groźba, że nabywca ubezpieczenia dostanie informacje, z którymi i tak się nie zapozna.
Przewodniczący Podkomisji zapowiedział, że na kolejnym spotkaniu posłowie zajmą się wszystkimi uwagami zgłoszonymi do projektu ustawy. Wiadomo, że wnioski o zmiany przedstawiły już następujące urzędy: PIU, Biuro RzF oraz KNF.
Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ma zastąpić obowiązujące przepisy dotyczące o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Proponowane zmiany zawierają rozwiązania zwiększające i ujednolicające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia niezależnie od różnic między kanałami dystrybucji.
MZ