O tym oprócz ubezpieczenia OC musi pamiętać właściciel auta

Warto stworzyć listę czynności, które trzeba wykonać po transakcji i rzeczy, w które należy wyposażyć swój pojazd.

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 22.09.2015, w kategorii:

Zajmując się na co dzień polisami bardzo często myślimy o ubezpieczeniu OC jako o głównym obowiązku wynikającym z posiadania samochodu. O jakich innych czynnościach musi pamiętać właściciel pojazdu, żeby poruszać się po drogach bez narażania się na mandat?

 

Aby w gorączce związanej z zakupem samochodu nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu, warto zawczasu przygotować sobie listę wszystkich czynności, które trzeba wykonać po transakcji i rzeczy, w które należy wyposażyć swój pojazd.

 

Rejestracja pojazdu

Nowy czy używany, samochód musi być zarejestrowany. W tym celu trzeba udać się do wydziału komunikacji w urzędzie przypisanym do naszego miejsca zamieszkania, aby tam złożyć wniosek. Jeżeli rejestrujemy nowy pojazd, wystarczą nam oprócz niego następujące dokumenty: dowód własności pojazdu (np. faktura VAT), karta pojazdu (jeśli została wydana), wyciąg ze świadectwa homologacji, dowód osobisty lub inny dokument, na podstawie którego urzędnik ustali naszą tożsamość, a także, w przypadku pojazdów z kategorii M1 i N1, dowód uregulowania opłaty recyklingowej. A jak to wygląda, gdy rejestrujemy używane auto? W takiej sytuacji musimy mieć wypełniony wniosek, dokument tożsamości, kartę pojazdu (oczywiście jeśli została wydana), tablice rejestracyjne, dowód własności, którym może być w tej sytuacji m.in. faktura VAT czy umowa sprzedaży/zmiany/darowizny itp.).

 

Cała ta procedura nie trwa długo, w wielu urzędach można się ponadto zarejestrować na wizytę przez internet, dzięki czemu czas jest dodatkowo skracany. Po skutecznym złożeniu wniosku czeka nas jeszcze jedna wizyta, bowiem właściwy dowód rejestracyjny dostaniemy w ciągu maksymalnie 30 dni. Do tego czasu korzystać będziemy z tymczasowego dokumentu i tablic. Status naszej sprawy możemy monitorować na stronach www.kierowca.pwpw.pl oraz www.pojazd.pwpw.pl.

 

No i kwestia opłat. Za nowy lub zarejestrowany poprzednio w innym mieście samochód będziemy musieli zapłacić od 111,50 zł do 180,50 zł. Przerejestrowanie auta w obrębie jednego miasta to koszt 81 zł. To tańsza opcja, bo nie wymaga zmiany tablic rejestracyjnych, a jedynie znajdujących się na nich naklejek i dowodu rejestracyjnego.

 

Ubezpieczenie OC!

W kilku słowach przypomnijmy też o ubezpieczeniu OC. Bez ważnej polisy nie mamy prawa poruszać się po drodze. Ceny ubezpieczenia różnią się w poszczególnych towarzystwach, więc zróbmy wszystko, aby niepotrzebnie nie przepłacać. Nasza porównywarka ubezpieczeń Superpolisa.pl pozwala na sprawdzenie składek w większości działających w Polsce firm. Pozwala to zaoszczędzić minimum kilkaset złotych. Kalkulację cen możecie przeprowadzić w kilka minut korzystając z naszego internetowego formularza.

 

Co ze sobą wozić?

A kiedy uda się dopełnić wszystkich powyższych formalności, pozostanie nam jeszcze tylko upewnienie się w jednej kwestii – obowiązkowego wyposażenia samochodu. Często kierowcom wydaje się, że konieczne jest wożenie w aucie mnóstwa przedmiotów. To nie prawda, ponieważ obowiązkowe jest wyłącznie wożenie trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Ich brak wiąże się z mandatem od 20 do 500 zł. Z kolei niewystawienie trójkąta za samochodem w sytuacji awaryjnej oznacza 150 zł kary. Garść ciekawych informacji na ten temat znajdziecie w poniższym materiale wideo:

 

 

Istnieje także katalog przedmiotów, których nie trzeba ze sobą wozić, ale zdecydowanie warto to rozważyć. To przede wszystkim apteczka, która ma wiele wspólnego z ubezpieczeniami: naprawdę lepiej ją mieć, ale oby nie trzeba było jej używać! Poza tym nigdy nie wiemy, czy nie będziemy zmuszeni do skorzystania z linki holowniczej, koła zapasowego (a zatem także lewarka i odpowiedniego klucz) czy żarówek. Na ciemnej drodze na pewno przyda nam się także kamizelka odblaskowa.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Kwiecień 2018

Kwiecień 2018

Posłowie odrzucili projekt rozszerzenia czasowego wyrejestrowania pojazdu

Posłowie odrzucili projekt rozszerzenia czasowego wyrejestrowania pojazdu

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu rodzica

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu rodzica