Aktualności22 września 2015

O tym oprócz ubezpieczenia OC musi pamiętać właściciel auta

Zajmując się na co dzień polisami bardzo często myślimy o ubezpieczeniu OC jako o głównym obowiązku wynikającym z posiadania samochodu. O jakich innych czynnościach musi pamiętać właściciel pojazdu, żeby poruszać się po drogach bez narażania się na mandat?

 

Aby w gorączce związanej z zakupem samochodu nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu, warto zawczasu przygotować sobie listę wszystkich czynności, które trzeba wykonać po transakcji i rzeczy, w które należy wyposażyć swój pojazd.

 

Rejestracja pojazdu

Nowy czy używany, samochód musi być zarejestrowany. W tym celu trzeba udać się do wydziału komunikacji w urzędzie przypisanym do naszego miejsca zamieszkania, aby tam złożyć wniosek. Jeżeli rejestrujemy nowy pojazd, wystarczą nam oprócz niego następujące dokumenty: dowód własności pojazdu (np. faktura VAT), karta pojazdu (jeśli została wydana), wyciąg ze świadectwa homologacji, dowód osobisty lub inny dokument, na podstawie którego urzędnik ustali naszą tożsamość, a także, w przypadku pojazdów z kategorii M1 i N1, dowód uregulowania opłaty recyklingowej. A jak to wygląda, gdy rejestrujemy używane auto? W takiej sytuacji musimy mieć wypełniony wniosek, dokument tożsamości, kartę pojazdu (oczywiście jeśli została wydana), tablice rejestracyjne, dowód własności, którym może być w tej sytuacji m.in. faktura VAT czy umowa sprzedaży/zmiany/darowizny itp.).

 

Cała ta procedura nie trwa długo, w wielu urzędach można się ponadto zarejestrować na wizytę przez internet, dzięki czemu czas jest dodatkowo skracany. Po skutecznym złożeniu wniosku czeka nas jeszcze jedna wizyta, bowiem właściwy dowód rejestracyjny dostaniemy w ciągu maksymalnie 30 dni. Do tego czasu korzystać będziemy z tymczasowego dokumentu i tablic. Status naszej sprawy możemy monitorować na stronach www.kierowca.pwpw.pl oraz www.pojazd.pwpw.pl.

 

No i kwestia opłat. Za nowy lub zarejestrowany poprzednio w innym mieście samochód będziemy musieli zapłacić od 111,50 zł do 180,50 zł. Przerejestrowanie auta w obrębie jednego miasta to koszt 81 zł. To tańsza opcja, bo nie wymaga zmiany tablic rejestracyjnych, a jedynie znajdujących się na nich naklejek i dowodu rejestracyjnego.

 

Ubezpieczenie OC!

W kilku słowach przypomnijmy też o ubezpieczeniu OC. Bez ważnej polisy nie mamy prawa poruszać się po drodze. Ceny ubezpieczenia różnią się w poszczególnych towarzystwach, więc zróbmy wszystko, aby niepotrzebnie nie przepłacać. Nasza porównywarka ubezpieczeń Superpolisa.pl pozwala na sprawdzenie składek w większości działających w Polsce firm. Pozwala to zaoszczędzić minimum kilkaset złotych. Kalkulację cen możecie przeprowadzić w kilka minut korzystając z naszego internetowego formularza.

 

Co ze sobą wozić?

A kiedy uda się dopełnić wszystkich powyższych formalności, pozostanie nam jeszcze tylko upewnienie się w jednej kwestii – obowiązkowego wyposażenia samochodu. Często kierowcom wydaje się, że konieczne jest wożenie w aucie mnóstwa przedmiotów. To nie prawda, ponieważ obowiązkowe jest wyłącznie wożenie trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Ich brak wiąże się z mandatem od 20 do 500 zł. Z kolei niewystawienie trójkąta za samochodem w sytuacji awaryjnej oznacza 150 zł kary. Garść ciekawych informacji na ten temat znajdziecie w poniższym materiale wideo:

 

 

Istnieje także katalog przedmiotów, których nie trzeba ze sobą wozić, ale zdecydowanie warto to rozważyć. To przede wszystkim apteczka, która ma wiele wspólnego z ubezpieczeniami: naprawdę lepiej ją mieć, ale oby nie trzeba było jej używać! Poza tym nigdy nie wiemy, czy nie będziemy zmuszeni do skorzystania z linki holowniczej, koła zapasowego (a zatem także lewarka i odpowiedniego klucz) czy żarówek. Na ciemnej drodze na pewno przyda nam się także kamizelka odblaskowa.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 22 marca 2016

marzec 2016

Czytaj dalej
Aktualności 26 czerwca 2017

Historia OC dostępna online

Czytaj dalej
Aktualności 3 października 2016

Ubezpieczenia z UFK, co dalej?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę