Aktualności7 grudnia 2018

OC uwzględnia szkody powstałe nie tylko w czasie jazdy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w sytuacji, kiedy pasażer samochodu stojącego na parkingu, otwierając drzwi uszkodzi znajdujące się obok auto, odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel OC pojazdu, z którego wysiadał pasażer. W takim przypadku nie będzie miało znaczenia, że pojazd nie znajdował się w czasie jazdy ani fakt, że jego kierowca nie był winny.

W związku z przypadkiem skierowanym to Trybunału, ten orzekł, że w takiej sytuacji stojący pojazd, który uczestniczy w wypadku jest użytkowany w związku z jego funkcją, czyli jako środek transportu. Zdarzenie powinno być określone zakresem pojęcia „ruchu pojazdów”, niezależnie od tego, czy silnik pojazdu pozostawał włączony bądź wyłączony.  

Zgodnie z dyrektywą, ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność cywilną, która odnosi się do ruchu pojazdów normalnie przebywających na terytorium każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę taką argumentacje, bez znaczenia pozostaje również fakt, czy zdarzenie jest wynikiem działania pasażera, czy też kierowcy.

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę