OC uwzględnia szkody powstałe nie tylko w czasie jazdy

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 07.12.2018, w kategorii:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w sytuacji, kiedy pasażer samochodu stojącego na parkingu, otwierając drzwi uszkodzi znajdujące się obok auto, odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel OC pojazdu, z którego wysiadał pasażer. W takim przypadku nie będzie miało znaczenia, że pojazd nie znajdował się w czasie jazdy ani fakt, że jego kierowca nie był winny.

W związku z przypadkiem skierowanym to Trybunału, ten orzekł, że w takiej sytuacji stojący pojazd, który uczestniczy w wypadku jest użytkowany w związku z jego funkcją, czyli jako środek transportu. Zdarzenie powinno być określone zakresem pojęcia „ruchu pojazdów”, niezależnie od tego, czy silnik pojazdu pozostawał włączony bądź wyłączony.  

Zgodnie z dyrektywą, ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność cywilną, która odnosi się do ruchu pojazdów normalnie przebywających na terytorium każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę taką argumentacje, bez znaczenia pozostaje również fakt, czy zdarzenie jest wynikiem działania pasażera, czy też kierowcy.

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

PZU: Kupujący na Allegro mogą ubezpieczyć sprzęt RTV i AGD

PZU: Kupujący na Allegro mogą ubezpieczyć sprzęt RTV i AGD

Masz auto? Za OC płacisz coraz więcej – Gazeta Lubuska

Masz auto? Za OC płacisz coraz więcej – Gazeta Lubuska

Internet coraz bardziej ubezpieczeniowy

Internet coraz bardziej ubezpieczeniowy