Zjawiska pogodowe wyzwaniem dla ubezpieczycieli

Suma wypłaconych odszkodowań nie została jeszcze podana, jednak wiadomo, że poszkodowani otrzymali już wypłatę, która pozwoliła im pokryć koszty napraw.

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 13.08.2015, w kategorii:

Najpierw burze, ulewne deszcze i grad, a teraz wysokie temperatury. Wszystkie zjawiska pogodowe, które obserwujemy tego lata w Polsce nie pozostają bez wpływu na rynek ubezpieczeniowy. Tegoroczne klęski żywiołowe dały się we znaki ubezpieczycielom także w skali świata.

Zalania, podtopienia, huragan, grad to kaprysy pogody i trudna rzeczywistość, z którą zmagaliśmy się w ubiegłym miesiącu. O skutkach lipcowych nawałnic i szacowanych przez ubezpieczycieli stratach pisaliśmy tutaj. I choć działania sił przyrody nie można przewidzieć i wyeliminować, zawczasu wyposażyć się można w dobre ubezpieczenie mienia. Posiadacze takich polis, których dobytek życia ucierpiał w nawałnicach w ubiegłym miesiącu do ubezpieczycieli zgłosili kilkanaście tysięcy szkód. I choć łączna suma wypłaconych odszkodowań nie została jeszcze oszacowana, to już dziś wiadomo, że poszkodowani otrzymali rekompensatę, która pozwoliła im pokryć koszty koniecznych napraw.  

shutterstock_120401779

fot. Chroń swój dobytek polisą majątkową.

Nie tylko w Polsce, ale również w skali świata, w pierwszej połowie tego roku doszło do wielu klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka. Według wstępnych szacunków towarzystwa reasekuracyjnego Swiss Re, łączna wartość strat ekonomicznych z tego tytułu osiągnęła poziom 37 mld USD. Z czego 12,9 mld to szkody spowodowane przez katastrofy naturalne. Według danych największe zniszczenia przyniosły tegoroczne zimowe burze w Stanach Zjednoczonych i Europie. Najkosztowniejsza z nich spustoszyła w lutym północno-wschodnią część USA, powodując 1,8 mld USD ubezpieczonych strat. Natomiast trzęsienie ziemi, jakie w kwietniu i maju nawiedziły Nepal, spowodowały straty ekonomiczne szacowane na ponad 5 mld USD. Zaledwie ok. 160 mln USD to straty ubezpieczone. Kurt Karl, główny ekonomista Swiss Re, podkreśla, że tragiczne wydarzenia, takie jak trzęsienie ziemi w Nepalu, przypominają o użyteczności ubezpieczenia.

 

DW

 

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Czy AC zadziała po szkodzie powstałej na torze?

Czy AC zadziała po szkodzie powstałej na torze?

Ubezpieczenie kupowane ze strachu przed terrorystami

Ubezpieczenie kupowane ze strachu przed terrorystami

„Jedziemy za zagraniczny urlop” – Nowości

„Jedziemy za zagraniczny urlop” – Nowości