Sąd Najwyższy interpretuje ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów

Poszkodowany nie może w dochodzeniu swych roszczeń powoływać się na prawa chroniące konsumentów.

Piotr Czublun Piotr Czublun
Opublikowano: 10.09.2015, w kategorii:

Sąd Najwyższy, odpowiadając na pytanie sądu apelacyjnego w sporze pomiędzy Uniqa TU, a UOKiK, zdecydował, że osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym nie jest konsumentem w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, więc nie może korzystać z praw wynikających z tej ustawy. Także UOKiK nie może nakładać kar na ubezpieczyciela.

 

SN w uchwale z 9 września (III SZP 2/15) doszedł do wniosku, że nie ma podstaw do rozszerzenia interpretacji definicji konsumenta w przypadku poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Poszkodowany w wypadku – osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej – nie pozostaje bowiem w żadnej relacji prawnej z ubezpieczycielem, gdyż takiej relacji nie tworzy samo zgłoszenie roszczenia. Poszkodowany nie korzysta u ubezpieczyciela z usługi ubezpieczeniowej. W efekcie za konsumenta należy więc uznać jedynie osobę, która sama dokonuje zakupu polisy lub też jest ubezpieczonym. Oznacza to, że poszkodowany nie może w dochodzeniu swych roszczeń powoływać się na prawa chroniące konsumentów.

 

Decyzja sądu jest dużym zaskoczeniem dla organizacji konsumenckich, które do tej pory skłonne były uważać poszkodowanego za konsumenta. Uważają, że w tym momencie zaczyna się dzielenie poszkodowanych na dwie kategorie – konsumentów i niekonsumentów, różnicując przysługujące im prawa.

 

Decyzja jest bardzo ważna dla całej branży ubezpieczeniowej, gdyż systematyzuje status osoby poszkodowanej, a tym samym oszczędza ubezpieczycielom przyszłych potencjalnych sporów
z UOKiK w podobnych sprawach.

 

 

Piotr Czublun
radca prawny/partner

CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.

zestawienie logo_srodek

 

 

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Kierowcy bez OC to nie tylko polski problem

Kierowcy bez OC to nie tylko polski problem

Polacy za ograniczeniem zadośćuczynień za wypadki drogowe

Polacy za ograniczeniem zadośćuczynień za wypadki drogowe

„Wojna cenowa na innym poziomie” – Gazeta Ubezpieczeniowa

„Wojna cenowa na innym poziomie” – Gazeta Ubezpieczeniowa