Sąd Najwyższy interpretuje ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów

Poszkodowany nie może w dochodzeniu swych roszczeń powoływać się na prawa chroniące konsumentów.

Piotr Czublun Piotr Czublun
Opublikowano: 10.09.2015, w kategorii:

Sąd Najwyższy, odpowiadając na pytanie sądu apelacyjnego w sporze pomiędzy Uniqa TU, a UOKiK, zdecydował, że osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym nie jest konsumentem w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, więc nie może korzystać z praw wynikających z tej ustawy. Także UOKiK nie może nakładać kar na ubezpieczyciela.

 

SN w uchwale z 9 września (III SZP 2/15) doszedł do wniosku, że nie ma podstaw do rozszerzenia interpretacji definicji konsumenta w przypadku poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Poszkodowany w wypadku – osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej – nie pozostaje bowiem w żadnej relacji prawnej z ubezpieczycielem, gdyż takiej relacji nie tworzy samo zgłoszenie roszczenia. Poszkodowany nie korzysta u ubezpieczyciela z usługi ubezpieczeniowej. W efekcie za konsumenta należy więc uznać jedynie osobę, która sama dokonuje zakupu polisy lub też jest ubezpieczonym. Oznacza to, że poszkodowany nie może w dochodzeniu swych roszczeń powoływać się na prawa chroniące konsumentów.

 

Decyzja sądu jest dużym zaskoczeniem dla organizacji konsumenckich, które do tej pory skłonne były uważać poszkodowanego za konsumenta. Uważają, że w tym momencie zaczyna się dzielenie poszkodowanych na dwie kategorie – konsumentów i niekonsumentów, różnicując przysługujące im prawa.

 

Decyzja jest bardzo ważna dla całej branży ubezpieczeniowej, gdyż systematyzuje status osoby poszkodowanej, a tym samym oszczędza ubezpieczycielom przyszłych potencjalnych sporów
z UOKiK w podobnych sprawach.

 

 

Piotr Czublun
radca prawny/partner

CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.

zestawienie logo_srodek

 

 

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Superpolisa przestrzega – pijani kierowcy sami płacą za wypadki

Superpolisa przestrzega – pijani kierowcy sami płacą za wypadki

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń przyjęta przez Sejm

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń przyjęta przez Sejm

„Jakie ubezpieczenia przydają się zimą” – Dziennik Wschodni

„Jakie ubezpieczenia przydają się zimą” – Dziennik Wschodni