Aktualności8 czerwca 2017

OC znów rentowne

Pierwszy raz od dziecięciu lat segment komunikacyjnego OC przyniósł ubezpieczycielom zyski – donosi Rzeczpospolita. Eksperci prognozują jednak, że składki za obowiązkową dla kierowców polisę nadal będą szły w górę m.in. za sprawą rosnących wypłat odszkodowań z tych ubezpieczeń. 

Z raportu udostępnionego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wynika, że w I kwartale ubezpieczyciele zebrali 3,52 mld zł składek z ubezpieczenia OC. To blisko 850 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Natomiast Paweł Sawicki, dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, poinformował, że wynik techniczny wszystkich towarzystw z OC w pierwszych trzech miesiącach roku wyniósł 85 mln zł i pierwszy raz od bardzo dawna był dodatni.

Oznacza to, że I kwartał 2017 roku to czas, kiedy ubezpieczyciele zaczęli obserwować pierwsze rezultaty zmiany polityki centowej i odnotowali pierwsze od wielu lat zyski z OC.

Przypomnijmy, że obserwowane od miesięcy podwyżki cen OC są efektem tzw. wojny cenowej. Mimo rosnącej wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń, podnoszenia standardów w likwidacji szkód i szeregu innych prokonsumenckich regulacji, ubezpieczyciele rywalizowali między sobą obniżając ceny polis. Dlatego przez ostatnie lata segment ubezpieczeń OC przynosił straty.

Jak podkreślają cytowani w artykule „Ubezpieczenia OC mogą znów zacząć drożeć” eksperci, wzrost cen obowiązkowych dla kierowców polis jeszcze się nie zakończył. Po odnotowywanych przez dziesięć lat z rzędu stratach, odbudowanie trwałej równowagi w tym segmencie rynku może być czasochłonnym procesem. Co więcej, trwają pracę nad kolejnymi regulacjami, które mogą przełożyć się na wzrost wysokości odszkodowań i świadczeń z OC. To z kolei nie będzie bez znaczenia dla cen polis, jaką przyjdzie zapłacić kierowcom.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 29 listopada 2019

Rok IDD

Czytaj dalej
Aktualności 5 listopada 2015

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Czytaj dalej
Aktualności 9 stycznia 2015

Menadżerskie sukcesy szefa PZU

Czytaj dalej
Aktualności 26 stycznia 2016

Standaryzacja zadośćuczynień

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę