OC znów rentowne

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 08.06.2017, w kategorii:

Pierwszy raz od dziecięciu lat segment komunikacyjnego OC przyniósł ubezpieczycielom zyski – donosi Rzeczpospolita. Eksperci prognozują jednak, że składki za obowiązkową dla kierowców polisę nadal będą szły w górę m.in. za sprawą rosnących wypłat odszkodowań z tych ubezpieczeń. 

Z raportu udostępnionego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wynika, że w I kwartale ubezpieczyciele zebrali 3,52 mld zł składek z ubezpieczenia OC. To blisko 850 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Natomiast Paweł Sawicki, dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, poinformował, że wynik techniczny wszystkich towarzystw z OC w pierwszych trzech miesiącach roku wyniósł 85 mln zł i pierwszy raz od bardzo dawna był dodatni.

Oznacza to, że I kwartał 2017 roku to czas, kiedy ubezpieczyciele zaczęli obserwować pierwsze rezultaty zmiany polityki centowej i odnotowali pierwsze od wielu lat zyski z OC.

Przypomnijmy, że obserwowane od miesięcy podwyżki cen OC są efektem tzw. wojny cenowej. Mimo rosnącej wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń, podnoszenia standardów w likwidacji szkód i szeregu innych prokonsumenckich regulacji, ubezpieczyciele rywalizowali między sobą obniżając ceny polis. Dlatego przez ostatnie lata segment ubezpieczeń OC przynosił straty.

Jak podkreślają cytowani w artykule „Ubezpieczenia OC mogą znów zacząć drożeć” eksperci, wzrost cen obowiązkowych dla kierowców polis jeszcze się nie zakończył. Po odnotowywanych przez dziesięć lat z rzędu stratach, odbudowanie trwałej równowagi w tym segmencie rynku może być czasochłonnym procesem. Co więcej, trwają pracę nad kolejnymi regulacjami, które mogą przełożyć się na wzrost wysokości odszkodowań i świadczeń z OC. To z kolei nie będzie bez znaczenia dla cen polis, jaką przyjdzie zapłacić kierowcom.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ceny polis nie powinny uderzyć nas po kieszeni

Ceny polis nie powinny uderzyć nas po kieszeni

Ubezpieczeniowy model zwycięstwa według Lloyd’sa

Ubezpieczeniowy model zwycięstwa według Lloyd’sa

Media o nas – kwiecień 2018

Media o nas – kwiecień 2018