Odszkodowania kosztorysowe bez VAT zatrzymają wzrost cen OC?

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 14.06.2017, w kategorii:

Jednym z pomysłów na wyhamowanie podwyżek cen OC, wskazanych przez parlamentarny zespół na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego, jest zwolnienie zakładów ubezpieczeń z doliczania VAT do odszkodowań kosztorysowych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, wśród pomysłów na unormowanie sytuacji w komunikacyjnym OC jest zwolnienie ubezpieczycieli z doliczania VAT do odszkodowań kosztorysowych. Opracowana przez parlamentarny zespół na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego koncepcja może przyczynić się do ograniczenia tempa wzrostu stawek za obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie. W rozmowie z gazetą poseł Adam Abramowicz, szef zespołu, przyznał, że choć nie oszacowano poziomu takiej oszczędności, to można przypuszczać, że będzie to znacząca suma.

Obecnie podatek VAT jest doliczany do kwoty odszkodowania. I to bez różnicy, czy uszkodzony pojazd faktycznie został naprawiony, czy pieniądze na naprawę – w ramach kosztorysowej likwidacji szkód – zostały przekazane na konto poszkodowanego.  Propozycja komisji zakłada, aby w drugim przypadku, gdy suma odszkodowania wypłacana jest na podstawie kosztorysu naprawy, nie doliczać podatku.

Opublikowane na łamach gazety opinie ekspertów na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że pomysł wypłaty odszkodowań kosztorysowych bez VAT można rozważyć, inni sugerują, iż to niezgodne z prawem i może prowadzić do przeprowadzania napraw jak najtaniej, w warsztatach świadczących usługi o wątpliwej jakości. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Ministerstwo Finansów.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Z Zieloną Kartą do Azejberdżanu!

Z Zieloną Kartą do Azejberdżanu!

PIU: Cena OC zależna od punktów karnych i mandatów

PIU: Cena OC zależna od punktów karnych i mandatów

„Elastyczne elementy polis dla pracowników zachęcają do jej nabycia” – Rzeczpospolita

„Elastyczne elementy polis dla pracowników zachęcają do jej nabycia” – Rzeczpospolita