Aktualności14 czerwca 2017

Odszkodowania kosztorysowe bez VAT zatrzymają wzrost cen OC?

Jednym z pomysłów na wyhamowanie podwyżek cen OC, wskazanych przez parlamentarny zespół na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego, jest zwolnienie zakładów ubezpieczeń z doliczania VAT do odszkodowań kosztorysowych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, wśród pomysłów na unormowanie sytuacji w komunikacyjnym OC jest zwolnienie ubezpieczycieli z doliczania VAT do odszkodowań kosztorysowych. Opracowana przez parlamentarny zespół na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego koncepcja może przyczynić się do ograniczenia tempa wzrostu stawek za obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie. W rozmowie z gazetą poseł Adam Abramowicz, szef zespołu, przyznał, że choć nie oszacowano poziomu takiej oszczędności, to można przypuszczać, że będzie to znacząca suma.

Obecnie podatek VAT jest doliczany do kwoty odszkodowania. I to bez różnicy, czy uszkodzony pojazd faktycznie został naprawiony, czy pieniądze na naprawę – w ramach kosztorysowej likwidacji szkód – zostały przekazane na konto poszkodowanego.  Propozycja komisji zakłada, aby w drugim przypadku, gdy suma odszkodowania wypłacana jest na podstawie kosztorysu naprawy, nie doliczać podatku.

Opublikowane na łamach gazety opinie ekspertów na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że pomysł wypłaty odszkodowań kosztorysowych bez VAT można rozważyć, inni sugerują, iż to niezgodne z prawem i może prowadzić do przeprowadzania napraw jak najtaniej, w warsztatach świadczących usługi o wątpliwej jakości. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Ministerstwo Finansów.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 18 sierpnia 2017

Ubiegły rok w statystykach UFG

Czytaj dalej
Samodzielne ogranizowanie wyjazdu
Aktualności 19 lutego 2016

Najdroższe wakacje w życiu

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę