Wyniki rynku ubezpieczeń po półroczu

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 14.09.2016, w kategorii:

Mocno rosnące przychody z komunikacyjnych polis oraz nieustannie rosnące wypłaty odszkodowań i świadczeń z OC – to główne wnioski z podsumowania pierwszych dwóch kwartałów na rynku ubezpieczeń.

Z opublikowanego przez PIU podsumowania rynku komunikacyjnego dowiadujemy się, że po raz pierwszy od wielu lat widać silny wzrost składki za OC. W pierwszym półroczu 2016 roku składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC wyniosła 5 mld zł. To wzrost o 25,7%. Wciąż mamy także do czynienia ze znacznymi wzrostami odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych w ramach polis OC. W pierwszych dwóch kwartałach bieżącego roku wypłacono łącznie 3,9 mld zł. To o 16,8% więcej niż w okresie analogicznym roku ubiegłego. Zdaniem Andrzeja Maciążka, wiceprezesa zarządu PIU, jest to dowód na to, jak bardzo wzrósł poziom ochrony poszkodowanych w wypadkach.

Wnioski te potwierdza także opublikowane niedawno sprawozdanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, które również wskazuje, że przypis z obowiązkowych ubezpieczeń dla kierowców wzrósł o ponad jedną czwartą rok do roku. Z opublikowanego przez UFG raportu dowiadujemy się także, że za sprawą nowoczesnych narzędzi, z których instytucja zaczęła korzystać w ostatnich latach, zwiększyła się jej skuteczność w wykrywaniu braku OC. W efekcie czego do pewnego czasu przychody UFG z kar za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego zaczęły maleć. Powstałą w efekcie tego spadku luką mogą jednak zastąpić wyższe przychody ze składek od zakładów ubezpieczeniowych.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Coraz mniej z OC. Ale już niedługo” – Gazeta Ubezpieczeniowa

„Coraz mniej z OC. Ale już niedługo” – Gazeta Ubezpieczeniowa

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Komisji Finansów Publicznych

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Komisji Finansów Publicznych

Wzrastają kary za brak OC

Wzrastają kary za brak OC