Wyniki rynku ubezpieczeń po półroczu

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 14.09.2016, w kategorii:

Mocno rosnące przychody z komunikacyjnych polis oraz nieustannie rosnące wypłaty odszkodowań i świadczeń z OC – to główne wnioski z podsumowania pierwszych dwóch kwartałów na rynku ubezpieczeń.

Z opublikowanego przez PIU podsumowania rynku komunikacyjnego dowiadujemy się, że po raz pierwszy od wielu lat widać silny wzrost składki za OC. W pierwszym półroczu 2016 roku składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC wyniosła 5 mld zł. To wzrost o 25,7%. Wciąż mamy także do czynienia ze znacznymi wzrostami odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych w ramach polis OC. W pierwszych dwóch kwartałach bieżącego roku wypłacono łącznie 3,9 mld zł. To o 16,8% więcej niż w okresie analogicznym roku ubiegłego. Zdaniem Andrzeja Maciążka, wiceprezesa zarządu PIU, jest to dowód na to, jak bardzo wzrósł poziom ochrony poszkodowanych w wypadkach.

Wnioski te potwierdza także opublikowane niedawno sprawozdanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, które również wskazuje, że przypis z obowiązkowych ubezpieczeń dla kierowców wzrósł o ponad jedną czwartą rok do roku. Z opublikowanego przez UFG raportu dowiadujemy się także, że za sprawą nowoczesnych narzędzi, z których instytucja zaczęła korzystać w ostatnich latach, zwiększyła się jej skuteczność w wykrywaniu braku OC. W efekcie czego do pewnego czasu przychody UFG z kar za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego zaczęły maleć. Powstałą w efekcie tego spadku luką mogą jednak zastąpić wyższe przychody ze składek od zakładów ubezpieczeniowych.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Spada liczba skarg składanych do Rzecznika Finansowego

Spada liczba skarg składanych do Rzecznika Finansowego

EKUZ nie wystarczy

EKUZ nie wystarczy

Jak to będzie z ubezpieczeniami zdrowotnymi?

Jak to będzie z ubezpieczeniami zdrowotnymi?