Podwyżki OC zależne od decyzji Sądu Najwyższego

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 20.07.2017, w kategorii:

Kolejne podwyżki cen OC zależą od decyzji Sądu Najwyższego, który rozstrzygnie, czy rodzinie poszkodowanych należy się zadośćuczynienie.

Jak szacuje KNF, kierowcy za obowiązkowe ubezpieczenie mogą zapłacić nawet 5,5% więcej, jeśli decyzją sądu bliscy ofiar wypadków będą mogli się ubiegać 
o świadczenia.  

Z artykułu „Cierpienia rodzin mogą podnieść cenę polis OC” opublikowanego na łamach Rzeczpospolitej, dowiadujemy się, że Komisja Nadzoru Finansowego przyłączyła się do pytania prawnego Rzecznika Finansowego w sprawie zasadności zadośćuczynienia dla bliskich poszkodowanego. W gazecie czytamy, że KNF przestrzega przed przyjęciem takiej wykładni przez Sąd Najwyższy.

Nadzór apeluje do Sądu Najwyższego o wzięcie pod uwagę ryzyka znaczącego wzrostu kosztów ubezpieczycieli, co najpewniej przełoży się na podwyżki 
dla kierowców. Gdyby Sąd Najwyższy zadecydował, że najbliższym poszkodowanego w wypadku przysługuje zadośćuczynienie, wzrost ceny komunikacyjnego OC może sięgnąć poziomu od 0,5% do 5,5%.

Co więcej, Komisja chciałaby także, aby w razie rozstrzygnięcia korzystnego dla bliskich ofiar wypadków, wykładnia obowiązywała jedynie w przyszłości. 
W przeciwnym razie mogą pojawić się roszczenia dotyczące wypadków nawet sprzed 20 lat.

Warto również zaznaczyć, że obecnie orzecznictwo sądów w sprawach 
o zadośćuczynienie dla bliskich poszkodowanego w wypadku jest rozbieżne, zapadają zupełnie odmienne wyroki w zbliżonych sprawach. Według szacunków KNF średnio świadczenia w ramach takich zadośćuczynień wypłacane są dla trzech osób z rodziny i wynoszą po 33 tys. zł.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Zjawiska pogodowe wyzwaniem dla ubezpieczycieli

Zjawiska pogodowe wyzwaniem dla ubezpieczycieli

ERGO Hestia: rozpoczęła się 18. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii

ERGO Hestia: rozpoczęła się 18. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii

UNIQA wprowadza zmiany w AC

UNIQA wprowadza zmiany w AC