Aktualności20 lipca 2017

Podwyżki OC zależne od decyzji Sądu Najwyższego

Kolejne podwyżki cen OC zależą od decyzji Sądu Najwyższego, który rozstrzygnie, czy rodzinie poszkodowanych należy się zadośćuczynienie.

Jak szacuje KNF, kierowcy za obowiązkowe ubezpieczenie mogą zapłacić nawet 5,5% więcej, jeśli decyzją sądu bliscy ofiar wypadków będą mogli się ubiegać 
o świadczenia.  

Z artykułu „Cierpienia rodzin mogą podnieść cenę polis OC” opublikowanego na łamach Rzeczpospolitej, dowiadujemy się, że Komisja Nadzoru Finansowego przyłączyła się do pytania prawnego Rzecznika Finansowego w sprawie zasadności zadośćuczynienia dla bliskich poszkodowanego. W gazecie czytamy, że KNF przestrzega przed przyjęciem takiej wykładni przez Sąd Najwyższy.

Nadzór apeluje do Sądu Najwyższego o wzięcie pod uwagę ryzyka znaczącego wzrostu kosztów ubezpieczycieli, co najpewniej przełoży się na podwyżki 
dla kierowców. Gdyby Sąd Najwyższy zadecydował, że najbliższym poszkodowanego w wypadku przysługuje zadośćuczynienie, wzrost ceny komunikacyjnego OC może sięgnąć poziomu od 0,5% do 5,5%.

Co więcej, Komisja chciałaby także, aby w razie rozstrzygnięcia korzystnego dla bliskich ofiar wypadków, wykładnia obowiązywała jedynie w przyszłości. 
W przeciwnym razie mogą pojawić się roszczenia dotyczące wypadków nawet sprzed 20 lat.

Warto również zaznaczyć, że obecnie orzecznictwo sądów w sprawach 
o zadośćuczynienie dla bliskich poszkodowanego w wypadku jest rozbieżne, zapadają zupełnie odmienne wyroki w zbliżonych sprawach. Według szacunków KNF średnio świadczenia w ramach takich zadośćuczynień wypłacane są dla trzech osób z rodziny i wynoszą po 33 tys. zł.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 24 września 2017

Mówi się w branży…

Czytaj dalej
Aktualności 5 stycznia 2015

Cena ubezpieczenia mieszkania

Czytaj dalej
Aktualności 11 sierpnia 2015

Mniej skarg ubezpieczonych

Czytaj dalej
Aktualności 13 stycznia 2015

Polisa konieczna dla narciarza

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę