Posłowie odrzucili projekt rozszerzenia czasowego wyrejestrowania pojazdu

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 28.06.2017, w kategorii:

Posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury odrzucili projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który dotyczył rozszerzenia możliwość czasowego wycofania pojazdów z ruchu na pojazdy osobowe i motocykle – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Większość posłów uczestniczących w posiedzeniu Komisji Infrastruktury zagłosowało przeciw wprowadzeniu możliwości czasowego wycofania pojazdów z ruchu i projekt noweli Prawa o ruchu drogowym został odrzucony w pierwszym czytaniu. Przypomnijmy, że możliwość czasowego wyrejestrowywania samochodów osobowych i motocykli zgłosił Klub Poselski Kukiz’15. Gdyby takie rozwiązanie weszło w życie na ubezpieczeniu OC mogliby zaoszczędzić właściciele pojazdów, które przez pewien okres czasu nie są użytkowane m.in. kabrioletów. Obecnie takie prawo mają jedynie posiadacze pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i autobusów. Wszystkie pozostałe pojazdy mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez cały czas, w którym są zarejestrowane.

Jak informuje „DGP”, zwolennikiem umożliwienia czasowego wyrejestrowania nieużytkowanych pojazdów były m.in. komisy samochodowe. Podczas posiedzenia sejmowej komisji Krzysztof Mirecki ze StowarzyszenieKomisow.pl tłumaczył, że firmy te płacą składki za auta nieuczestniczące w ruchu, a jedynie stojące na placach. Czasowe wyrejestrowanie takich pojazdów pozwoliłoby zaoszczędzić na ubezpieczeniu, gdyż ich właściciele płacą jedynie 5% składki OC. Natomiast Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa, w swoim wystąpieniu wskazywał na wady projektu noweli, m.in. brak dodatkowych sankcji za używanie pojazdu wycofanego z ruchu. Podobnego zdania był Tomasz Piekarski z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Ekspert wyjaśniał, że obecnie wskaźnik szkodowości pojazdów wycofanych z ruchu wynosi 1%, wobec 1,5% w przypadku ogółu maszyn, które można czasowo wyrejestrować z ruchu. Jak wskazuje ekspert PIU oznacza to, że takie pojazdy są normalnie użytkowane pomimo czasowego wycofania z ruchu.

Głosem większości posłów projekt ustawy rozszerzający możliwość czasowego wycofania pojazdów z ruchu na pojazdy osobowe i motocykle został odrzucony. Co oznacza, że niezmiennie nadal nie można wyrejestrować czasowo auta osobowego lub motocykla, bez względu na powody i okoliczności.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Najdziwniejsze przepisy drogowe świata

Najdziwniejsze przepisy drogowe świata

Podatek bankowy wpłynął na wzrost cen OC

Podatek bankowy wpłynął na wzrost cen OC

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?