Projekt nowelizacji ustawy dystrybucyjnej przyjęty przez Senat

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 02.02.2018, w kategorii:

Ostatniego dnia stycznia Senat rozpatrzył rządowy projekt nowelizacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Akt został przyjęty jednogłośnie 1 lutego. Za jego przyjęciem głosowało 83 senatorów uczestniczących w obradach.

Wcześniej Sejm uchwalił nowelizację na posiedzeniu w dniu 26 stycznia. Za przyjęciem noweli głosowało 407 posłów. Przeciwko było trzech, jeden wstrzymał się od głosu. 27 stycznia senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych jednogłośnie przyjęła projekt nowelizacji. Akt został przyjęty bez poprawek, w wersji przegłosowanej przez Sejm w dniu 26 stycznia.

Przypomnijmy – nowela przesuwa z  23 lutego na dzień 1 października 2018 r. termin stosowania ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, która implementowała dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r w sprawie dystrybucji ubezpieczeń.

Zdaniem Parlamentu Europejskiego i wielu państw członkowskich przesunięcie daty wejścia w życie przepisów dyrektywy IDD o 7 miesięcy umożliwi dystrybutorom ubezpieczeń, dystrybutorom reasekuracji oraz organowi nadzoru branży ubezpieczeniowej lepsze przygotowanie się do rozpoczęcia stosowania nowych regulacji, co zapewni wszystkim zainteresowanym pewność prawa. Przyda się to zwłaszcza małym podmiotom, takim jak jednoosobowe firmy dystrybucyjne i firmy oferujące ubezpieczenia na niewielką skalę. Nasz kraj nie zgłosił sprzeciwu wobec opóźnienia. Stanowisko rządu poparło Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

Po przyjęciu w dniu 1 lutego ustawa trafi do podpisu prezydenta.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

ERGO Hestia stawia na najwyższy standard ochrony

ERGO Hestia stawia na najwyższy standard ochrony

Ceny OC zaczęły rosnąć…

Ceny OC zaczęły rosnąć…

7 dodatków do polisy turystycznej, o których nie miałeś pojęcia

7 dodatków do polisy turystycznej, o których nie miałeś pojęcia