Aktualności19 października 2018

Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) przyjęty

4 października 2018 r. Sejm przyjął projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). PPK to program skierowany do około 11,5 mln zatrudnionych osób, które w ten sposób mogłyby gromadzić oszczędności. Skumulowane środki będą prywatną własnością uczestnika programu i zostaną wypłacone po osiągnięciu 60. roku życia.

Podczas głosowania za przyjęciem projektu ustawy było 229 posłów, 197 głosowało przeciwko, a dwóch wstrzymało się od głosu. Dalsze prace nad regulacją przejmie teraz Senat, a przepisy zakładające rozpoczęcie wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych mają wejść w życie 1 lipca 2019 roku.

Proponowane rozwiązania przewidują zawieranie dwóch rodzajów umów. Jeden z nich będzie zawierany pomiędzy podmiotem zatrudniającym i instytucją finansową (o zarządzanie PPK), a drugi będzie odnosił się do prowadzenia PPK. W tym przypadku stronami będą osoba zatrudniona i instytucja finansowa. Do instytucji finansowych będą należeć: fundusz inwestycyjny zarządzany przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych, zakład ubezpieczeń, fundusz emerytalny zarządzany przed PTE oraz pracownicze towarzystwo emerytalne.

Projekt ustawy zakłada, że system będzie powszechny. Oznacza to, że pracodawcy będą zobowiązani do zawierania z instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK, o ile zatrudniają co najmniej jedną osobę. Umowa o prowadzenie będzie natomiast zawierana z instytucją finansową, z którą podmiot zatrudniający zawarł. Każdy z pracowników będzie zapisywany do Pracowniczych Planów Kapitałowych automatycznie. Żeby zrezygnować z uczestnictwa potrzebne będzie złożenie pisemnej deklaracji pracodawcy o wycofaniu się z dokonywania wpłat.

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 29 lipca 2016

Media o nas – Lipiec 2016

Czytaj dalej
Aktualności 22 lutego 2016

Winny… poszkodowany

Czytaj dalej
Aktualności 17 września 2018

PZU dla bezpieczeństwa dzieci

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę