PwC: Ceny polis zmaleją ze względu na dyrektywę o dystrybucji ubezpieczeń

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 12.10.2017, w kategorii:

Dyrektywa o dystrybucji ubezpieczeń może wpłynąć na obniżenie cen polis – podają eksperci firmy doradczej PwC. Termin wdrożenia dyrektywy nakładającej na dystrybutorów ubezpieczeń większe wymogi informacyjne wobec klientów wyznaczona na 23 lutego 2018 r.

Według Wojciecha Rabieja, eksperta w zespole doradztwa biznesowego dla sektora ubezpieczeniowego w PwC, dyrektywa o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) przyczyni się do uproszczenia i zmniejszenia liczby produktów. Co więcej, potencjalnie może mieć wpływ także na obniżenie marż z tytułu dystrybucji oraz cen polis. Ekspert PwC twierdzi, że skutkiem wdrożenia dyrektywy będzie również specjalizacja rynku.

Przypomnijmy, że dyrektywa o dystrybucji ubezpieczeń nakłada na pośredników ubezpieczeniowych większe wymogi informacyjne wobec klientów oraz obowiązek dopasowywania produktu do ich rzeczywistych potrzeb. Dystrybutorzy z jeszcze większą precyzją niż do tej pory będą musieli analizować potrzeby klienta i informować go nie tylko o cechach produktu, ale także o opłatach i zasadach wypłaty wynagrodzenia. Dzięki temu zainteresowani ubezpieczeniami będą mieli pewność, że wybierają pomiędzy najkorzystniejszymi ofertami i mogą liczyć na wysoki poziom ochrony.

Uchwalona przez Parlament Europejski i Radę (UE) dyrektywa ma wejść w życie w Polsce 23 lutego 2018 r. Obecnie towarzystwa i pośrednicy pracują nad dostosowaniem procesów i dokumentacji do nowych wymogów.

Więcej informacji o akcie prawnym, który wprowadza zupełnie nowe podejście do kwestii dystrybucji ubezpieczeń, znajdziecie w tekście – Dyrektywa w sprawie dystrybucji ubezpieczeń

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Polisy OC pod napięciem

Polisy OC pod napięciem

W 2015 roku ubezpieczenia OC podrożały

W 2015 roku ubezpieczenia OC podrożały

W Europie srogie kary za brak OC

W Europie srogie kary za brak OC