Aktualności26 października 2015

Raport „Kobiety w finansach”

Czy sektor finansowy ma płeć? Na to pytanie odpowiedzieć miało badanie „Kobiety w finansach” realizowane na zlecenie Inicjatywy Znane Ekspertki pod patronatem Polskiej Izby Ubezpieczeń i Związku Banków Polskich.

Z raportu „Kobiety w finansach”, zrealizowanego przez Instytut Innowacyjna Gospodarka na rzecz inicjatywy „Znane Ekspertki”, wynika, że kobiety stanowią większość pracowników polskiego sektora finansowego. Płeć piękna to 60,9% wszystkich pracowników. Chociaż panie stanowią większość, to zajmują już tylko 43,7% stanowisk kierowniczych. Im wyżej w strukturach firm i instytucji, tym udział kobiet maleje. W zarządach jest ich już tylko 16,8%.

Wśród poszczególnych sektorów wyróżniają się ubezpieczenia, gdzie odsetek przedstawicielek płci pięknej w zarządach jest dużo wyższy od branżowego. Pod względem liczby kobiet w zarządach, dobrze wygląda także sektor powszechnych towarzystw emerytalnych. Panie zajmują w nim, podobnie jak w branży ubezpieczeniowej, 21,2% stanowisk. W przełożeniu na wartości liczbowe oznacza to, że spośród 203 miejsc w zarządach ubezpieczycieli 43 zajmują przedstawicielki płci pięknej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz sektora bankowego – odsetek kobiet w zarządach wynosi w nich kolejno 13,9% i 11,9%.

shutterstock_140756170Pomimo tego, że panie w polskich finansach są reprezentowane na stanowiskach kierowniczych w niskim stopniu, autorzy raportu zwracają uwagę, że na tle innych państw Europy i świata wypadamy zaskakująco dobrze. Według badań przedstawionych w raporcie, niemal co dziesiąte stanowisko prezesa zarządu firmy lub instytucji polskiego sektora finansowego zajmuje kobieta. Co ciekawe, jest to ponad dwa razy więcej niż wynosi średnia światowa.

Chociaż ogólna tendencja jest dla kobiet niekorzystna, autorzy raportu zwrócili uwagę na panie, którym udało się osiągnąć sukces w branży finansowej, prezentując listę 200 najbardziej wpływowych kobiet tego sektora. W dużej mierze, właśnie dzięki sukcesom tych pań, polska branża finansowa pozytywnie wyróżnia się na świecie pod względem obecności kobiet na najwyższych stanowiskach.

W raporcie został także zaprezentowany prestiżowy ranking TOP 10 polskiego sektora finansowego w Polsce. Dziesięć najbardziej wpływowych kobiet polskich finansów to:

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m. st. Warszawy
Danuta Hübner, Posłanka do Parlamentu Europejskiego
Lidia Jabłonowska-Luba, Wiceprezes Zarządu, mBank S.A.
Małgorzata Kołakowska, Prezes Zarządu, ING Bank Śląski S.A.
Izabela Leszczyna, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Finansów
Małgorzata O’Shaughnessy, Dyrektor Zarządzająca Regionem Europy Środkowo-Wschodniej, VISA Europe
Iwona Sroka, Prezes Zarządu, KDPW S.A.
Lucyna Stańczak-Wuczyńska, Dyrektor ds. Instytucji Finansowych, EBOiR
Katarzyna Zajdel-Kurowska, Członek Zarządu NBP
Helene Zaleski, Przewodnicząca Rady Nadzorczej, Alior Bank S.A.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 5 listopada 2019

Allianz ograniczy emisję CO2

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy