Rzecznik Finansowy: potrzeba edukacji ubezpieczeniowej
Według Rzecznika Finansowego, Aleksandry Wiktorow, nowela ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która weszła w życie wraz z nowym rokiem, poprawi bezpieczeństwo klientów na rynku ubezpieczeniowym.
Rzecznik ocenia, że aby tak się stało, potrzebna jest lepsza edukacja finansowa społeczeństwa. Ubezpieczenia są trudnym tematem, zwłaszcza dla przeciętnego człowieka, który nigdy nie zgłębiał swojej wiedzy w tym zakresie. Każdy powinien jednak mieć większą świadomość tego, co nabył za wpłaconą składkę. Po zmianach ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wprowadzone zostały w życie regulacje mające wyeliminować nieprawidłowości związane z zawieraniem i wykonaniem umów z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym oraz dotyczące ubezpieczeń na cudzy rachunek (m.in. polisy grupowe, nabywane w bankach czy szkołach).
Aleksandra Wiktorow tak mówi na ten temat: „Osoby ubezpieczone grupowo nie miały dotąd zbyt wielu praw. To ubezpieczający – czyli np. bank, szkoła czy zakład pracy – decydował o kształcie zawieranej umowy, a podmiot umowy, jakim jest ubezpieczony, będący nadto płatnikiem składek – czyli rodzic lub pracownik – nie miał często dostępu do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, nie wiedział, jaki procent składki przeznaczany jest na jego ochronę ubezpieczeniową, a jaką część składki stanowi prowizja”.