Jak ubezpieczyć się od burzy?
Typowe polskie lato to słoneczne dni często przeplatane nawałnicami, porywistymi wiatrami i opadami gradu. Gwałtowne zmiany frontów atmosferycznych powodują kosztowne straty materialne. W jednej chwili nawałnica i silny wiatr mogą zerwać dach domu i zniszczyć zaparkowany na podwórku samochód. Jak się zabezpieczyć przed skutkami burz i wichur?
W ostatnich tygodniach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wielokrotnie wydawał ostrzeżenia przed silnymi wiatrami i gwałtownymi burzami dla niemal wszystkich województw. Synoptycy zapowiadają, że to nie koniec niekorzystnych warunków pogodowych. Natomiast ze statystyk ubezpieczycieli wynika, że właśnie czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące obfitujące w burze przynoszące największe szkody ubezpieczeniowe.
Warto więc zawczasu się zabezpieczyć.
Śledzenie prognoz pogody, zamykanie okien czy przeparkowania auta do garażu na czas nawałnicy, to zdecydowanie za mało. Gwałtowne ulewy i silny wiatr to żywioły, których skutki bardzo ciężko przewidzieć. Dlatego najlepiej jest wziąć sobie do serca słowa wypowiedziane w czasie powodzi tysiąclecia przez ówczesnego premiera – „Trzeba się było ubezpieczać”. Choć cytowana wypowiedź przeszła do historii jako faux-pas, nie da się ukryć, że to prawda nadal mało znana.
Ubezpieczenie od burzy
W ofercie ubezpieczycieli nie znajdziemy osobnego produktu dedykowanego ochronie mienia na wypadek burzy. Jednak ryzyka z nią związane (takie jak ulewny deszcz, silny wiatr, gradobicie czy uderzenie pioruna) objęte są ochroną w ramach większości standardowych polis uwzględniających ochronę przed skutkami żywiołów.
Dom i mieszkanie
Szukając „burzowej” polisy dla domu i mieszkania, należy zwrócić uwagę na definicje poszczególnych pojęć zapisanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zwłaszcza że ubezpieczeniowa charakterystyka zjawisk naturalnych często różni się od określeń naukowych. Co więcej, poszczególne zapisy nie są jednakowe dla wszystkich ubezpieczycieli. Każda firma samodzielnie ustala zasady, na jakich można ubiegać się o odszkodowanie.
Dla przykładu huragan definiowany jest jako silny wiatr wiejący z siłą przekraczającą – w zależności od firmy – 13,9 m/s lub nawet 25 m/s. Ta wartość jest bardzo istotna. W sytuacji, kiedy wiatr, który wyrządził szkody, nie przekroczył prędkości podanej przez ubezpieczyciela, wypłata odszkodowania nie jest pewna. Prędkość wiatru w takich przypadkach sprawdzana jest na podstawie orzeczenia potwierdzającego siłę zaistniałego wiatru wydanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zdarzają się również sytuacje, kiedy uzyskanie orzeczenia nie jest możliwe, wtedy przyjmuje się stan faktyczny oraz rozmiar szkód w miejscu powstania i w jego sąsiedztwie.
W ten sposób ubezpieczyciele zabezpieczają się na wypadek sytuacji, kiedy szkody wynikałyby z innego powodu np. niewystarczającej troski o stan techniczny ubezpieczonego mienia.
Wybierając polisę, warto również zwrócić uwagę na inne elementy ochrony ubezpieczeniowej związane z działaniem gwałtownych frontów atmosferycznych, np. szkody przepięciowe wyrządzone przez pioruny. Ponadto nie należy odsuwać od siebie wizji podtopienia czy szkód wyrządzonych przez grad, bowiem tylko polisa uwzględniająca wszystkie możliwe skutki żywiołów będzie gwarantowała właściwą ochronę.
Samochód
Od skutków działań żywiołów warto również ubezpieczyć samochód, decydując się na kompleksową ochronę AC. Trzeba bowiem wiedzieć, że OC nie zadziała, gdy podczas wichury nasze auto zostanie przygniecione drzewem, spadną na nie dachówki z sąsiedniego domu lub karoserię zniszczy grad.
W takich sytuacjach nie zawsze można winić zarządcę dróg i zieleni miejskiej czy właściciela posesji. Dlatego najpewniejszym sposobem ochrony przed nieprzewidzianymi zniszczeniami jest zakup autocasco.
Obserwując niepokojącą częstotliwość pojawiania się gwałtownych burz
i wiatrów w naszym klimacie, warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojego mienia – zarówno nieruchomego, jak i ruchomego. Przy zakupie polisy mieszkaniowej oraz AC należy zapewnić sobie możliwie szeroki zakres ochrony, a dopiero
w drugiej kolejności porównywać ceny poszczególnych ofert. Trzeba także pamiętać, że istotnym dokumentem jest OWU, gdzie zapisano dokładne warunki ubezpieczenia. Z tym dokumentem należy się bezwzględnie zapoznać przed podpisaniem umowy.