Ubezpieczyciele zapłacą za prywatne leczenie
Ubezpieczyciele powinni zwracać poszkodowanym w wypadkach drogowych poniesione przez nich koszty prywatnego leczenia i rehabilitacji.
Jednym z istotniejszych wydarzeń ostatnich dni dla rynku ubezpieczeń była uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zwracania poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych kosztów leczenia, gdy część z nich nie była refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Choć dotychczas większość ubezpieczycieli nie uchylało się od zwracania wydatków poniesionych w ramach prywatnej opieki medycznej, to niekiedy dochodziło do przypadków, kiedy roszczenia poszkodowanych były odrzucane. Dlatego też Rzecznik Finansowy, w odpowiedzi na zaobserwowane rozbieżności w orzecznictwie sądowym, skierował się do Sądu Najwyższego z pytaniem o wykładnie w tego typu przypadkach.
Sąd Najwyższy orzekł, że ofiary wypadków komunikacyjnych mają prawo do sfinansowania zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji w niepublicznych placówkach ochrony zdrowia. Sąd wskazał także, że koszty te muszą być celowe i uzasadnione ekonomicznie.
Należy mieć świadomość, że dla wielu osób poszkodowanych w wypadkach drogowych prywatna opieka medyczna stanowi często jedyny ratunek. Chcąc wrócić do zdrowia, niezbędna jest szybkie działanie. Niestety w placówkach posiadających kontrakty z NFZ czas oczekiwania na ćwiczenia rehabilitacyjne jest niekiedy bardzo odległy, stąd pacjenci w trosce o własne zdrowie korzystają często z prywatnych klinik. Niestety osoby decydujące się na leczenie w tego typu placówkach nie zawsze mogły liczyć na zwrot poniesionych kosztów od ubezpieczyciela. Zdarzało się, że w takich sprawach zapadały wyroki sądów na niekorzyść poszkodowanych. Aby wyjaśnić rozbieżność sądowych werdyktów, Rzecznik Finansowy zwrócił się do SN z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
– Od lat wpieraliśmy klientów w bataliach o pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji w placówkach prywatnych, które ponosili, chcąc jak najszybciej wrócić do zdrowia. Część spraw trafiała do sądów i zdarzały się tam wyroki niekorzystne dla klientów. Nowa uchwała Sądu Najwyższego zmieni podejście ubezpieczycieli. Od tej pory towarzystwa ubezpieczeniowe nie tylko będą wypłacać pieniądze, ale także aktywnie zaangażują się w ich leczenie i rehabilitację, nawiązując współpracę z prywatnymi klinikami – mówi Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow.
Zdaniem Rzecznika Finansowego werdykt SN będzie miał wpływ na ujednolicenie orzecznictwa oraz praktyki likwidacji tego typu szkód przez zakłady ubezpieczeń. Poszkodowanym łatwiej będzie nie tylko uzyskać pokrycie poniesionych kosztów leczenia czy rehabilitacji w prywatnej służbie zdrowia, a także uzyskać zaliczkę na tego typu leczenie.
PF