Aktualności26 lutego 2015

Udział własny w ubezpieczeniu mieszkania

2015-02-26

Wprowadzenie do umowy tzw. udziału własnego to sprawdzony sposób na obniżenie kosztów ubezpieczenia domu i mieszkania. Im jest on wyższy tym odpowiednio niższa będzie składka wykupionej polisy, jednak jeśli dojdzie do włamania lub kradzieży liczyć się trzeba z odszkodowaniem pomniejszonym właśnie o ustaloną wcześniej wartość – podpowiada Anna Materny ekspert towarzystwa ubezpieczeń Gothaer.

 

Udział własny, zwany także franszyzą redukcyjną, to określona w umowie ubezpieczeniowej część wartości szkody, jaką ubezpieczony zobowiązuje się pokryć w sytuacji jej wystąpienia. W praktyce oznacza to, że decydując się na taki zapis w umowie decydujemy się na przejęcie części ryzyka, ale dzięki temu zyskujemy możliwość dostosowania wysokości płaconej składki do naszych możliwości finansowych.

 

Jak podkreśla Anna Materny, takie rozwiązanie może się opłacać, ale tylko, jeśli dokładnie znamy zakres zawieranej umowy i zdarzenia, które są objęte udziałem własnym.
Zanim zdecydujemy się na podpisanie dokumentu należy dokładnie prześledzić wszystkie warunki i kwoty podane w OWU. Bowiem okazuje się, że często w umowach możemy się spotkać
z zapisem umożliwiającym tzw. wykupienia, czyli zredukowania do zera udziału własnego. Taka polisa będzie oczywiście droższa, jednak zagwarantuje pewność wypłaty odszkodowania w pełnej kwocie.

DW

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Zbliżenie dłoni osoby piszącej na klawiaturze laptopa przy białym stole. Osoba ma na sobie koszulę w paski i smartwatch. Ekran laptopa pokazuje kolorowe ikony.
Aktualności 20 grudnia 2018

Grudzień 2018

Czytaj dalej
Rozmazany smartfon z pływającymi ikonami aplikacji, w tym Instagram, YouTube, Facebook, Twitter, Android, Apple, Pinterest, Dropbox, Skype i inne, reprezentujące różne media społecznościowe i platformy technologiczne.
Aktualności 28 sierpnia 2020

Sierpień 2020

Czytaj dalej
Duży konar drzewa spadł na przednią szybę białego samochodu, rozbijając szkło. Samochód jest zaparkowany na parkingu z innymi pojazdami widocznymi w tle.
Aktualności 3 kwietnia 2015

Wichury niestraszne ubezpieczycielom

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę