UFG: Więcej wpływów ze składek i więcej wypłaconych odszkodowań

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 06.04.2018, w kategorii:

W 2017 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wypłacił z tytułu wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców ponad 170 mln zł. W tym czasie UFG zlikwidował 7,9 tys. szkód i wypłacił odszkodowania za ponad 5,3 tys. zdarzeń, z których 20% dotyczyło wypadków spowodowanych przez nieustalonych kierujących, a 80% – przez nieubezpieczonych.

Jak mówi Elżbieta Wanat Połeć, prezes UFG, Fundusz jest ewenementem na skalę europejską, bo sam wypracowuje aż 50% swoich przychodów, co pozwala na efektywne realizowanie wszystkich zleconych zadań gwarancyjnych i biznesowych bez konieczności podwyżki składek od ubezpieczycieli. Wstępne dane Funduszu mówią o 195,6 mln zł z tytułu składek od firm sprzedających polisy komunikacyjne. To o 20,74% więcej niż rok wcześniej. Z tej kwoty 96,8% pochodziło od krajowych ubezpieczycieli, a 3,2% – od zagranicznych towarzystw działających w Polsce na zasadzie swobody świadczenia usług lub w formie oddziałów.

Na podstawie tych danych Fundusz szacuje, że z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych (OC komunikacyjne i rolników) towarzystwa zebrały łącznie w ub. roku 15,05 mld zł – o 2,585 mld zł więcej niż przed rokiem. Z szacunków instytucji wynika, że 2,580 mld zł przyrostu dotyczyło OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

UFG monitoruje szczelność systemu obowiązkowych ubezpieczeń OC. W minionym roku Fundusz zarejestrował ponad 98 tys. zawiadomień dotyczących braku ubezpieczenia OC i wystawił 79,9 tys. wezwań o zapłacenie kary za brak komunikacyjnego OC (wzrost o 12% r/r). Blisko 70% przypadków braku polisy OC identyfikowana jest na podstawie ustaleń własnych Funduszu (dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi i ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych), a jedynie 25% pochodzi z kontroli drogowych policji. Przychody UFG z tytułu kar za brak OC wyniosły w minionym roku 158,43 mln zł (o 16,19% więcej niż rok wcześniej).

Wobec rosnącej skuteczności wykrywania kierowców bez OC oraz świadomości ubezpieczonych jeszcze w 2016 r. Fundusz obniżył o połowę szacunki dotyczące liczby nieubezpieczonych pojazdów poruszających się po polskich drogach. Aktualnie instytucja szacuje, że w Polsce może być około 90-100 tys. nieubezpieczonych pojazdów, co stanowi 0,4-0,5% pojazdów biorących udział w ruchu. Wcześniejsze szacunki mówiły o aż 200 tys. takich pojazdów (co stanowiłoby niemal prawie 1% ogółu).

 

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Dokąd zmierza rynek

Dokąd zmierza rynek

Polacy bez OC straszą na europejskich drogach

Polacy bez OC straszą na europejskich drogach

Jak podatek bankowy wpłynie na cenę OC?

Jak podatek bankowy wpłynie na cenę OC?