Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: Ustawa weszła w życie!

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 23.02.2018, w kategorii:

Proces legislacyjny zmierzający do przyjęcia, a potem przesunięcia daty obowiązywania nowej ustawy dystrybucyjnej dobiegł szczęśliwego końca. W Polsce już dokonano zmian w przepisach implementujących rozporządzenie IDD do krajowego porządku prawnego.

Wydarzenia następowały niemal dzień po dniu: 12 lutego Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przesuwającej datę stosowania regulacji. 14 lutego unijni ambasadorowie potwierdzili w imieniu Rady Unii Europejskiej porozumienie co do przesunięcia terminu stosowania nowych przepisów. 15 lutego nowelizacja ustawy o dystrybucji ubezpieczeń została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a dzień później – 16 lutego – weszła w życie.

IDD miała pierwotnie obowiązywać od 23 lutego 2018 r. Do tego czasu państwa członkowskie miały też włączyć ją do prawa krajowego. Jednak na wniosek Komisji stosowanie dyrektywy zostało przesunięte na 1 października tego roku. W ocenie instytucji unijnych zmiana terminu pozwoli sektorowi ubezpieczeń na lepsze przygotowanie do spełnienia wymogów dyrektywy i na zmiany niezbędne do jej wykonania.

Oprócz nowego terminu stosowania ustawy nowela zmienia też przepis art. 101 ust. 1, odnoszący się do dodatkowych wymogów dla zakładów ubezpieczeń w zakresie ochrony klientów dotyczących produktów inwestycyjnych opartych na ubezpieczeniu (termin obowiązywania tego przepisu jest powiązany z terminem wejścia w życie ustawy) oraz przepis przejściowy (art. 107 ust. 5), przewidujący termin odbycia pierwszego rocznego szkolenia zawodowego w pełnym wymiarze. Termin ten został przesunięty na 31 grudnia 2019 r. Ta zmiana odnosi się do osób wykonujących czynności dystrybucyjne zakładu ubezpieczeń oraz zakładu reasekuracji, brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, agentów ubezpieczeniowych i osób wykonujących czynności agencyjne zakładu ubezpieczeń.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Warta zatrudniła robota

Warta zatrudniła robota

Prawie 5000 zł kary za brak OC!

Prawie 5000 zł kary za brak OC!

Październik 2019

Październik 2019