Aktualności7 października 2015

Wnioski Rzecznika Ubezpieczonych do Sądu

W najnowszym Monitorze Ubezpieczeniowym Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych, analizuje wnioski skierowanych przez instytucję do Sądu Najwyższego. Miały one na celu rozstrzygnięcie zagadnień prawnych w przypadkach rozbieżności w orzecznictwie. W dwudziestoletniej historii istnienia instytucji do Sądu Najwyższego skierowano 16 takich wniosków. Dotyczyły one głównie problematycznych kwestii w odszkodowaniach gospodarczych.

Jednym z zadań realizowanych przez Biuro Rzecznika Ubezpieczonych jest kierowanie do Sądu Najwyższego wniosków o rozstrzygniecie rozbieżności prawnych występujących w orzecznictwie sądów powszechnych. Możliwość taka wynika z przepisów art. 60 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym.

Radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych zwraca uwagę, że z perspektywy dwudziestu lat działalności instytucji kierowane do sądu wnioski są jedną z najważniejszych płaszczyzn jej działalności. To istotne narzędzie pozwoliło ujednolicić praktyk ubezpieczycieli. Co więcej, werdykty Sądu Najwyższego wpłynęły pozytywnie na sytuację konsumentów korzystających z różnego typu ubezpieczeń. Dlatego też zdaniem eksperta można uznać, że „rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego z wniosków Rzecznika w wyjątkowo istotny sposób wpłynęły na cały rynek ubezpieczeniowy, pośrednio usuwając szereg nieprawidłowości występujących w dotychczasowej praktyce obrotu”.

Rzecznik Ubezpieczonych większość wniosków kierował w sprawach problemów występujących w likwidacji szkód w zakresie ubezpieczeń obowiązkowych. Dzięki nim ubezpieczeni mogą dziś liczyć na wyższe standardy w likwidacji szkód i bardziej przejrzyste przepisy dotyczące odszkodowań. Jak twierdzi Aleksander Daszewski, rozstrzygnięcia sądu w sprawie wniosków Rzecznika „stały się również kamieniem węgielnym budującego się nowego ładu w postępowaniach likwidacyjnych prowadzonych przez ubezpieczycieli. Widać także, że stały się one asumptem do wytycznych opracowywanych przez organ nadzoru”.

Przypomnijmy, że wkrótce pożegnamy w Polsce instytucję Rzecznika Ubezpieczonych. Na jej miejscu pojawi się nowa, rozszerzona funkcja Rzecznika Finansowego. Więcej informacji o nowej instytucji znajdziecie w jednym z wcześniejszych wpisów w dziale aktualności.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 12 maja 2015

BLS dostępne w Gothaer

Czytaj dalej
Aktualności 31 sierpnia 2017

Sierpień pod znakiem nawałnic

Czytaj dalej
Aktualności 27 października 2016

Mówi się w branży…

Czytaj dalej
Aktualności 3 lutego 2020

Polska w ogniu

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę